Wiosenne nawożenie siarką wykonuje się przy okazji nawożenia innymi składnikami pokarmowymi: magnezem i potasem. Nawożenie doglebowe powinno być wykonane przed wiosennym ruszeniem wegetacji rzepaku. Istotny jest również magnez, który pobierany jest przez roślinę równocześnie z siarką. Zarówno siarka oraz potas są składnikami warunkującymi pobranie i wykorzystanie azotu z gleby, a brak jednego kilograma siarki uniemożliwia wykorzystanie 10 kg azotu.

Rzepak wykazuje zapotrzebowanie na siarkę w ilości 50-70 kg S/ha. Dawka siarki powinna kształtować się w zakresie od 1/3-1/4 dawki azotu, np. dla 180 kg N/ha dawka siarki to 45-60 kg S/ha. Siarka w nawozach musi występować w formie siarczanowej, gdyż tylko ta forma składnika jest bezpośrednio dostępna dla roślin.

Bogate w siarkę są siarczan amonu lub saletro-siarczany amonu i wykorzystując te nawozy można pokryć całość lub część zapotrzebowania rzepaku na ten składnik. Przed wiosenny ruszeniem wegetacji stosuje się także np. kizeryt, sól gorzką.

Kiedy rzepak znajduje się w fazie rozety do kwitnienia trzeba sprawdzić czy na plantacjach nie występują objawy niedoboru siarki, ewentualnie wykonać ocenę zawartości siarki w roślinie. W tym czasie, trakcie wegetacji rzepaku do fazy kwitnienia rośliny dokarmia się siarką dolistnie np. stosując oprysk siedmiowodnym siarczanem magnezu. Wykorzystywać można także środki ochrony roślin zawierające w składzie siarkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!