Prawda jest, że samorządy rolnicze wielokrotnie występowały w sprawie dofinansowania wapnowania gleb na ternie całej Polski, niestety z negatywnym skutkiem.
- W naszej opinii wapnowanie gleb to ważny zabieg agrotechniczny kształtujący odczyn gleby. W Polsce większość uprawianych roślin wymaga gleb lekko kwaśnych o odczynie zbliżonym do obojętnego, tymczasem większość użytkowanych rolniczo gleb należy do kwaśnych i bardzo kwaśnych, stąd konieczność ich okresowego wapnowania - Krajowa Rada.
Jak przypominają fundusze ekologiczne od dawna wspierały wapnowanie, jednak po wejściu Polski do UE pomoc krajową w rolnictwie wstrzymano. Uznano, wtedy że wapnowanie jest typowym zabiegiem agrotechnicznym, nie jest natomiast związane z ochroną środowiska.
Jednak w opinii zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wapnowanie gleb służy ochronie środowiska i zmierza do przywrócenia stanu gleby do optymalnego poziomu, a co za tym idzie wpisuje się w zakres przedsięwzięć obsługiwanych finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takiego samego zdania jest WFOŚiGW w Katowicach, który od 2011 r. realizuje finansowanie programu wapnowania gleb, we współpracy ze Śląską Izbą Rolniczą, niwelując degradację gleb. KRIR chce wsparcia wapnowania z funduszy ekologicznych.
