Ponad połowa z nich wykonała analizę metodą Elektro Ultra Filtracji (EUF). Jakie były wyniki?


Jak informują doradcy techniczni firmy na podstawie tegorocznych analiz można wysunąć trzy zasadnicze wnioski. Po pierwsze nadal utrzymuje się duży odsetek gleb z niską zasobnością w wapń, magnez, bor. Po drugie nieznacznie, ale jednak, poprawiła się zasobność w fosfor i potas. Po trzecie średnia zawartość azotu wskazuje, że ten pierwiastek dla wielu plantatorów jest ciągle najważniejszy z nawykiem do przenaważania.

- Pobranie prób glebowych i wykonanie nawożenia już jesienią w oparciu o zalecenia to oficjalne rozpoczęcie kolejnego sezonu agrotechnicznego. Niestety nie wszyscy nawożą buraki stosując się do terminów i dawek wynikających z zaleceń. Pamiętajmy, że zbyt niskie i zbyt wysokie nawożenie jest błędem wpływającym na koszty, jakość i plon - radzą eksperci Südzucker.

Jak zaznaczają przenawożenie buraków - szczególnie azotem - może mieć bardzo niekorzystny wpływ na jakość, głównie polaryzację. Czekanie z nawożeniem aż do wiosny również jest błędem, bo opóźnia siew i osłabia wschody buraków.

Kampania cukrownicza w Südzucker Polska ma się rozpocząć 18 września w Cukrowni Cerekiew, następnie 20 września Strzelin, 21 września Świdnica, 7 października Ropczyce i 8 października - Strzyżów.

Podobał się artykuł? Podziel się!