Od kilku miesięcy ceny nawozów mineralnych są stabilne.

- W styczniu 2013 r. popyt na nawozy mineralne rósł umiarkowanie, co przy wyraźnie zwiększonym imporcie konkurencyjnych cenowo nawozów zza wschodniej granicy spowodowało, że średnie ceny pozostały bez zmian, przy niewielkiej zmienności cen poszczególnych nawozów - poinformował w marcowym Raporcie rolnym Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Jak wynika z danych Instytutu w styczniu 2013 r. najbardziej podrożała saletra amonowa (o 0,7 proc.), potaniała natomiast sól potasowa (o 0,7 proc.). - Ceny nawozów mineralnych w styczniu 2013 r. r. były średnio o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem, w tym superfosfat prosty podrożał o 5,8 proc., polifoska o 5,2 proc., a saletrzak potaniał o 0,4 proc. - podaje IERiGŻ.

Jak sytuacja wygląda na świecie? Na globalnym rynku ceny nawozów mineralnych po raz kolejny zmalały głównie z powodu zmniejszonego popytu na nawozy, spowodowanego malejącym indeksem cen zbóż.

- Średnie obniżki cen nawozów w styczniu 2013 r. wyniosły 1,4 proc., w tym sól potasowa potaniała o 7,1 proc., a fosforan amonu o 2,8 proc., mocznik podrożał o 3,9 proc. - informują naukowcy.
W ciągu dwunastu miesięcy ceny nawozów mineralnych w handlu światowym spadły o blisko 6 proc. Sól potasowa potaniała w tym czasie o 17 proc., fosforan amonu o 8 proc., a ceny superfosfatu potrójnego nie zmieniły się. Mocznik natomiast zdrożał o 7 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!