W związku z trwającymi pracami nad wyznaczaniem obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW) w Polsce Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązało Okręgowe Stacje Chemiczno - Rolnicze do wykonania badań pH gleb, które posłużą jako jedno z kryteriów do ustalenia powierzchni objętych specjalną formą płatności w latach 2014-2020.

Badania te będą bezpłatne oraz anonimowe. Próbki gleby będą pobierane w różnych punktach na terenie wielu gmin. Wyniki badań na życzenie właścicieli gruntów mogą zostać im udostępnione. Uzyskane dane zostaną dostarczone do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który na zlecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyznaczy nowe obszary ONW.

W związku z powyższym Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze proszą o życzliwość i przychylność oraz wyrażanie zgody na pobór prób glebowych z terenów objętych analizą.

Jak wynika z danych ARiMR tylko w roku 2013 z dopłat ONW skorzystało w Polsce ponad 750 tys. rolników. Łączną kwota tychże dopłat wynosiła blisko 1,37 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!