Przed zakupem rozsiewacza należy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. W związku ze środowiskiem, w jakim pracują rozsiewacze nawozów, dużą rolę odgrywa materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik. W przypadku gorzej zabezpieczonych maszyn często pojawia się zjawisko korozji. Nie bez znaczenia jest odpowiednie dostosowanie pojemności rozsiewacza do powierzchni pola. Kupno zbyt małego urządzenia będzie się wiązać z koniecznością częstego uzupełniania zbiornika, a to z kolei powoduje niepotrzebne straty paliwa.

Małe i tanie
Wśród mniejszych, jednotarczowych rozsiewaczy wybór jest całkiem duży. Dostępne są modele rodzimej produkcji i maszyny zagraniczne. Rozsiewacze te mają niewielką pojemność skrzyni nawozowej, więc są świetnym rozwiązaniem dla mniejszych gospodarstw.

Dwa takie urządzenia ma w swojej ofercie Sipma: N-054 i N-054/1. N-054 może zmieścić 420 l nawozu w lejku szerokim na 1,26 m. Niewielka masa urządzenia (81 kg) klasyfikuje rozsiewacz do grupy lekkich urządzeń, z którym poradzi sobie każdy ciągnik. Może on rozsiewać nawóz na szerokość od 6 do 18 m, przy prędkości roboczej od 4 do 13 km/h. Różnica między modelem N-054 i N-054/1 polega na tym, że ten drugi jest mniejszy. Pojemność skrzyni wynosi 240 l, a jej szerokość jest mniejsza od N-054 o 16 cm. Jest również lżejszy, gdyż waży zaledwie 71 kg.

Rozsiewacze jednotarczowe są także w ofercie Agrometu Brzeg (Unia Group). Rozsiewacz ML 350 już w swojej nazwie kryje pojemność maksymalną zbiornika nawozowego 350 l. Ma on mniejszy zakres szerokości roboczej (6–10 m) niż N-054. Waży 80 kg i wymaga mocy 25 KM. ML 350 jest sprzedawany również w wersji komunalnej. Agromet produkuje jeszcze dwa rozsiewacze jednotarczowe: RNZ i RNZ-SAD, które różnią się od ML 350 przede wszystkim szerokością roboczą (RNZ od 6 do 12 m, RNZ-SAD od 1 do 6 m).

Z maszyn zagranicznych należy wymienić rozsiewacz Amazone EK. Dostępny jest ze zbiornikami o pojemności 300 i 400 litrów. Szerokość robocza tego urządzenia to maksymalnie 12 m. Niewiele większym rozsiewaczem jest MDS 55 firmy Kuhn, z tą jednak różnicą, że jest wyposażony już w dwie tarcze. Jednak nieduża pojemność zbiornika (500 l) kwalifikuje MDS 55 do rozsiewaczy małych. Zbiornik ma tylko jeden otwór wylotowy, przez który granule za pomocą dwóch zaworów są podawane na tarczę wysiewającą. Demontaż tarcz narzędziowych odbywa się bez udziału narzędzi. Łopatki na tarczach reguluje się również beznarzędziowo. Szerokość robocza urządzenia mieści się w zakresie od 10 do 18 m.