Symptomy wystąpienia braków tego składnika widoczne są na najstarszych liściach, które zasychają na ciemnobrunatny kolor i opadają. Problem jest bardzo widoczny. Jakie są konsekwencje?

Słabo zaopatrzone rośliny w fosfor się gorzej krzewią, są niskie i drobne. W efekcie zboża wykształcają małe kłosy, które zawierają źle wypełnione ziarno. Automatycznie przekłada się to na ich plon.

Oczywiście nawożenie fosforem najlepiej jest przeprowadzić jesienią, bo wiosną pogłówne nawożenie jest już mało efektywne. Dlatego w takiej sytuacji zaleca się dokarmianie dolistne. Oferta nawozów jest bardzo bogata. Firmy prześcigają się w propozycjach. Dużo jest nawozów wielkoskładnikowych, lub z przewagą jednego makro lub mikroskładnika. Na polach, gdzie zaobserwuje się fioletowe przebarwienia, warto wybrać produkt z przewagą właśnie fosforu. Zwykle zalecane jest stosowanie tych środków w fazie krzewienia i strzelania w źdźbło.

Dokarmianie roślin fosforem w fazie strzelania w źdźbło nie wpływa już tak bardzo na poprawę struktury plonu, która tworzy się w fazie krzewienia (w której właśnie znajdują się rośliny), ale może podnieść plon, wskutek zwiększenia masy ziarniaków.

Podobał się artykuł? Podziel się!