Analitycy Ipopema odnieśli się także w raporcie do wezwania Grupy Acron do sprzedaży akcji Azotów Tarnów wskazując głównie na zbyt niską cenę zaoferowaną w wezwaniu. Rosyjska Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, wezwała do sprzedaży 41.550.037 akcji Azotów Tarnów dających 64,8 proc. głosów, po 36 zł za akcję.

Grupa Acron, rosyjski producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych, ogłosiła 16 maja 2012 r. wezwanie na akcje spółki Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A. Potencjalny inwestor zamierza skupić taką liczbę akcji by osiągnąć 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Cena za jedną akcję oferowaną w wezwaniu to 36 zł.

Grupa Acron to międzynarodowy producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych. Grupa rozpoczęła swoją działalność na rynku rosyjskim w 1961 r. i została sprywatyzowana na początku lat dziewięćdziesiątych. W 2005 r. rozpoczęła ekspansję na rynku chińskim. Obecnie Acron jest największym rosyjskim prywatnym inwestorem w Chinach. Od 2008 roku, Grupa obecna jest w Estonii, gdzie posiada obiekty portowe oraz logistyczne. Także od 2008 roku Acron rozwija własną bazę surowcową potasu w Kanadzie, gdzie współpracuje również, na podstawie umowy joint venture, z koncernem Rio Tinto w zakresie eksploracji złóż potasu i budowy kopalń.

Grupa Acron notowana jest na London Stock Exchange i MICEX-RTS w Moskwie, a jej kapitalizacja wynosi ok. 2 mld USD. Grupa Acron, poprzez spółki holdingowe, kontrolowana jest przez Viatcheslava Kantora. W 2011 Grupa wypracowała 2,2 mld USD przychodów, 706 mln USD EBITA oraz 692 mln USD zysku netto. W ubiegłym roku produkcja Grupy osiągnęła 5,8 mln ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!