Poza wczesnymi odmianami, w czerwcu, szczególnie gdy ziemniak uprawiany jest na glebie lekkiej, bez obornika i występują intensywne opady, celowe jest dodatkowe stosowanie azotu w formie mocznika lub saletry amonowej. Najlepszym nawozem azotowym pod ziemniaka jest mocznik.

Ziemniak bardzo skutecznie reaguje na dokarmianie dolistne. Należy zastosować 6 proc. wodny roztwór mocznika (6 kg masy mocznika w 100 litrach wody), razem z magnezem i mikroskładnikami - z dodatkiem manganu i boru, a w uprawie bez obornika, także cynku i miedzi, głównie podczas zabiegów ochrony roślin (na choroby i szkodniki). Dokarmiać można od fazy wytworzenia pędów bocznych, aż do kwitnienia (nawet 4 opryski). W efekcie uzyskuje się większy plon (szczególnie w suche lata), lepszej jakości bulwy, lepiej się przechowujące.

Pamiętajmy, że o jakości bulw decyduje nie tyle nawożenie, co jakość i termin ich zbioru. Zbiór z mokrej i zimnej poniżej 12°C gleby oraz uszkodzenia mechaniczne bulw podczas zbioru (kamienie, maszyny, złe przeładunki) to najwięksi wrogowie dobrej jakości bulw.

Podobał się artykuł? Podziel się!