Jak informuje Bank Gospodarki Żywnościowej, zawirowania na rynkach terminowych, rosnące ceny ropy i postęp w pracach polowych w Europie przyczyniły się do wzrostu cen nawozów mineralnych. Uwarunkowania te wpłynęły m.in. na zróżnicowanie tendencji cenowych w przypadku poszczególnych grup nawozów.

Jak się okazuje na wzrost cen nawozów azotowych duże znaczenie miała sytuacja w Egipcie, który jest jednym z największych eksporterów nawozów azotowych. Z drugiej strony zdaniem ekspertów w marcu popyt na nawozy ze strony producentów europejskich był w stosunku do lat ubiegłych relatywnie niski ze względu na opóźnione prace polowe. W efekcie ceny nawozów azotowych spadły. Mocznik granulowany w Egipcie pod koniec marca wg Toepfera kosztował 360-370 USD/t (fob), natomiast w portach basenu Morza Czarnego cena oscylowała w granicach 340 USD/t (fob, prilled).

Informacje z pierwszych dni kwietnia wskazują na dalsze spadki notowań cen egipskiego mocznika do poziomów poniżej 350 USD/t. Ceny nawozów fosforowych w przeciwieństwie do azotowych na rynku światowym utrzymały się w ubiegłym miesiącu na stałym poziomie w związku z niesłabnącym popytem na tę grupę nawozów na rynku globalnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!