PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zyskują na produkcji nawozów

W III kwartale roku obrotowego 2012/2013, trwającym od 1 stycznia do 31 marca, Grupa Kapitałowa Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. osiągnęła zysk netto w wysokości 163,3 mln zł, który jest o prawie 30 mln wyższy od prognoz analityków (133,6 mln zł). Przychody ze sprzedaży przekroczyły 1,1 mld zł i były na poziomie średnich prognoz rynkowych – podała firma w komunikacie. W strukturze przychodów Grupy Kapitałowej największy udział (64 proc.) miały przychody Segmentu Agro.Zysk z działalności operacyjnej wyniósł ponad 190 mln zł i był o ponad 30 mln zł wyższy od prognoz analityków (158,9 mln zł). Narastająco za trzy kwartały bieżącego roku obrotowego przychody ze sprzedaży wynoszą 2 955,5 mln zł, zysk operacyjny przekroczył 318,5 mln zł, a zysk netto to ponad 285,5 mln zł. Na poziomie przychodów wyniki trzech kwartałów są nieznacznie lepsze niż w roku poprzednim, poziom zysków jest jednak o ponad 40 proc. niższy.

W raportowanym kwartale Grupa Kapitałowa Zakłady Azotowe „Puławy" S.A. odnotowała wzrost w stosunku do ub. roku przychodów ze sprzedaży podstawowych produktów nawozowych, natomiast przychody ze sprzedaży podstawowych produktów chemicznych oraz sprzedaży pozostałej uległy obniżeniu. Przychody eksportowe zwiększyły się rok do roku o 18,4 proc. Przychody ze sprzedaży w kraju odnotowały spadek o 10,3 proc. W strukturze sprzedaży 60 proc. odpowiadało przychodom krajowym, a 40 proc. pochodziło z eksportu.

Zakłady Azotowe „Puławy" S.A. jako jednostka dominująca odnotowały w tym kwartale znaczący wzrost produkcji melaminy (o 16,6 proc.) i nadtlenku wodoru (o 9,8 proc.). Wzrosła również produkcja AdBlue (o 6,2 proc.) i Caprolactamu (o 2,3 proc.). Nieznacznie niższa była produkcja amoniaku (o 2,2 proc.) i nawozów azotowych w przeliczeniu na czysty składnik azotu (o 5 proc.).

Patrząc na krajowy rynek nawozowy trzeba zauważyć, że przedłużająca się tegoroczna zima, wpłynęła na wyraźne opóźnienie prac polowych w rolnictwie i uniemożliwiła aplikację nawozów. Tym samym w marcu popyt na nawozy nie wzrósł tak dynamicznie jak w analogicznych okresach lat poprzednich. Ceny krajowe nawozów azotowych w I kwartale roku 2013 były natomiast stabilne.

Na rynku międzynarodowym ceny saletry amonowej i roztworu saletrzano-mocznikowego wykazały tendencję wzrostową, zaś ceny mocznika i siarczanu amonowego wykazały minimalne odchylenia od poziomu odnotowanego w poprzednim kwartale.

Stabilny był europejski rynek nadtlenku wodoru, a jego ceny wzrosły w stosunku do poprzedniego kwartału. Stabilny był również rynek AdBlue, który wciąż charakteryzuje wysoka konsumpcja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!