- Spółka, która rozpoczęła działalność jako niewielka, lecz innowacyjna fabryka barwników w Wuppertalu, jest obecnie globalnym przedsiębiorstwem, zatrudniającym ponad 110 tysięcy pracowników - mówi dr Marijn Dekkers, prezes Bayer.

- W ciągu 150 lat innowacje firmy wielokrotnie przyczyniały się do poprawy jakości ludzkiego życia. Tradycja ta oraz zaangażowanie na rzecz przyszłości znajdują odzwierciedlenie w naszej misji Bayer: Science For A Better Life. Jubileusz podkreślimy szeregiem globalnych projektów, adresowanych do pracowników i ich rodzin, lokalnych społeczności, klientów, partnerów, środowisk naukowych. Produkty firmy Bayer stały się nieodzowną częścią naszego życia - dodaje Dekkers.

Obszarem zainteresowania firmy jest rolnictwo. W 1892 roku spółka wprowadziła Antinonnin - pierwszy na świecie syntetyczny środek owadobójczy do zwalczania brudnicy mniszki. Dziś Bayer CropScience jest światowym liderem w tej dziedzinie. Jego pozycja opiera się na innowacjach w zakresie chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin i zrównoważonych rozwiązaniach dla rolnictwa. Bayer CropScience to wysoka jakość nasion, jak również szeroka gama produktów i usług związanych ze zwalczaniem szkodników w domu i ogrodzie oraz w leśnictwie.

Spółka została założona jako „Friedr. Bayer et comp." 1 sierpnia 1863 roku przez przedsiębiorcę Friedricha Bayera oraz farbiarza Johanna Friedricha Weskotta w Wuppertalu. Spółka Bayer początkowo produkowała syntetyczne barwniki, ale z czasem zakres oferty rósł. W 1881 roku firma została przekształcona w spółkę akcyjną „Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co.", która rozwinęła się w międzynarodowe przedsiębiorstwo chemiczne, od 1912 roku z siedzibą w Leverkusen. Po pierwszej wojnie światowej, w 1925 roku, spółka stała się częścią I.G. Farbenindustrie AG. Odzyskała niezależność w 1951 roku pod nazwą „Farbenfabriken Bayer AG".

Tempo zmian zwiększyło się po 125 latach istnienia spółki. Firma postanowiła skoncentrować się na podstawowej działalności, co zaowocowało sprzedażą spółki zależnej Agfa w 1999 roku. W 2005 roku Bayer wydzielił istotne części działalności chemicznej, tworząc spółkę pod nazwą Lanxess. W tym czasie jednostki, działające w obszarze zdrowia i rolnictwa, były systematycznie rozbudowywane, w szczególności poprzez nabycie spółek Aventis CropScience (2001) oraz Schering AG (2006). - Dzięki potencjałowi innowacji i zdolności do ciągłego przystosowywania się do zmian rynkowych Bayer zajmuje wiodącą pozycję we wszystkich swoich obszarach działania - mówi dr Marijn Dekkers.

Aby podkreślić jubileusz, Bayer zorganizuje 20 projektów okolicznościowych, adresowanych do wszystkich grup interesariuszy: ponad 110 tys. pracowników, a także społeczności lokalnych, klientów, partnerów, świata nauki.

Elementem obchodów będzie interaktywna wystawa popularnonaukowa, ukazująca najważniejsze innowacje w obszarach zdrowia, rolnictwa i zaawansowanych tworzyw. 21 liter motta Bayer - „Science For A Better Life" (Nauka na rzecz lepszego życia) - przybierze formę 2-metrowych, interaktywnych elementów.

Podobał się artykuł? Podziel się!