Rządowy projekt ustawy ośrodkach ochrony roślin trafił ponownie do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednym z tematów, o którym na posiedzeniu sejmu dyskutowano, było zadbanie o zdrowie rodzin pszczelich.

- Komisja pozytywnie odniosła się do propozycji, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom organizacji pszczelarskich zabiegających o zdrowie i stan pszczelich rodzin. Stosowny zapis w art. 73 umożliwi bowiem nie tylko gromadzenie informacji o zatruciach ludzi środkami ochrony roślin, ale także informacji o zatruciach takimi środkami pszczół - mówił w Sejmie sprawozdawca Piotr Polak.

Zdaniem jednak Jarosław Żaczka z Solidarnej Polski, ustawa nie przewiduje konieczności utworzenia bazy danych udokumentowanych zatruć pszczół środkami ochrony roślin na terenie Rzeczypospolitej - bazy powiązanej z właściwymi bazami danych w innych krajach Unii Europejskiej.

- Sprawdzone dane o zatruciach pszczół z innych krajów Unii oraz o szkodliwości danego środka w stosunku do owadów zapylających powinny być wystarczającym argumentem do tego, aby takiego środka nie wprowadzano na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Niestety w ustawie brakuje zapisów o wpływie udokumentowanych przypadków zatruć pszczół na dopuszczenie i wycofanie konkretnych preparatów chemicznych - mówił Żaczek.

- Co do zbierania informacji o zatruciach pszczół środkami ochrony roślin to informuję, że sprawa będąca przedmiotem poprawki do art. 73 ust. 2 jest uregulowana, a więc minister rolnictwa będzie prowadził taki rejestr informacji o ewentualnych zatruciach pszczół środkami ochrony roślin - odpowiadał posłom Kazimierz Plocke.

Jak dodał, ta sprawa jest w projekcie ustawy uregulowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!