Błędne było więc założenie, że skoro jest sucho to chorób nie będzie. Niektóre patogeny np. sprawca septoriozy paskowanej liści, do pełnej infekcji potrzebuje jedynie 3 godziny zwilżenia liści! Już jesienią sprawca septoriozy wytworzył zarodniki, które był zdolne do infekcji nawet przez 6-8 miesięcy przy sprzyjających warunkach. Oprócz septoriozy można było zaobserwować na liściach również objawy fuzariozy.

Niejednokrotnie plamy septoriozowe oraz te, spowodowane przez grzyby z rodzaju fuzarium, zlewały się ze sobą, przez co ich rozpoznanie było utrudnione. Ponadto susza oraz wyższa temperatura sprzyjała rozwojowi rdzy brunatnej na pszenicy, której objawy niejednokrotnie występowały w postaci epidemii całkowicie okrywając liść flagowy zbóż.

Dlatego, niezależnie czy rok jest "suchy" czy "mokry" konieczne jest użycie pewnego fungicydu, a takim jest Adexar Plus. Tym bardziej, że poza skutecznym zwalczaniem chorób, podnosi on odporność roślin na warunki stresowe np. niedobór wody. Co jest to jednym z efektów AgCelence.

Adexar Plus przeznaczony jest do zabiegu T2, który ma przede wszystkim za zadanie ochronić liście plonotwórcze, czyli flagowy oraz podflagowy. Produkt zastosowany do ochrony tych plonotwórczych organów rośliny musi charakteryzować się bardzo wysoką skutecznością, jak również wydłużonym działaniem. Wszystkie te właściwości posiada Adexar Plus.

Zawiera trzy doskonale skomponowane substancje czynne: epoksykonazol, Xemium oraz piraklostrobinę.

Epoksykonazol jest skuteczny między innymi w zwalczaniu rdzy, która w 2015 roku wystąpiła w skali pandemii.

Xemium to najnowocześniejsza substancja z grupy karboksyamidów zwalczająca septoriozę paskowaną liści. Wyróżnia ją zwiększona mobilność w strukturze wewnętrznej rośliny, dzięki zdolności do modyfikacji struktury molekularnej, przez co szybciej przemieszcza się wewnątrz liścia docierając możliwie szybko do patogena.

Piraklostrobina (F500) to najmocniejsza i niezastąpiona strobiluryna.

Adexar Plus jest produktem nie tylko do zwalczania patogenów. Dzięki wspomnianemu już efektowi AgCelence jego zalety zostały potwierdzone w suchym 2015 roku. Po zastosowaniu fungicydu Adexar Plus rośliny były nie tylko bardziej odporne na niedobory wody, przez co liście flagowe pozostawały dłużej zielone i nie skręcały się, ale również były wolne od patogenów. Dzięki temu zboża mogły bez przeszkód i "pełną parą" przeprowadzać proces fotosyntezy i budować końcowy, wysoki plon!

Podobał się artykuł? Podziel się!