W ubiegłym sezonie w sprzedaży pojawił się nowy herbicyd do zwalczania chwastów 2-liściennych w zbożach ozimych i jarych - Agritox Turbo 750 SL. Zawarte w nim substancje czynne należą do tzw. syntetycznych auksyn. Ta grupa herbicydów jest od wielu lat rozwijana i unowocześniana przez koncern chemiczny Nufarm wchodzący w skład spółki F&N Agro Polska.

Liczne znane preparaty o innym mechanizmie działania stosowane jednostronnie mogą prowadzić do powstania generacji chwastów odpornych, co utrudnia ich zwalczanie. Herbicydy z grupy syntetycznych auksyn mimo stosowania przez dziesiątki lat nadal utrzymują wysoką skuteczność działania. Dzięki temu w ostatnich latach nabierają one szczególnego znaczenia ponieważ wnoszą cenny wkład w aktywne sterowanie odpornością chwastów. Coraz częściej używane są jako komponent mieszanek herbicydowych bądź proponowane do zabiegów na polach, gdzie inne substancje, szczególnie z grupy sulfonylomoczników, zaczynają zawodzić i przestają skutecznie działać.

Firmie Nufarm udało się wypracować wysoko skoncentrowaną formulację nowej generacji zawierającą niezwykle czyste molekuły chwastobójcze co prowadzi do jeszcze lepszego ich działania.

Preparat Agritox Turbo 750 SL zawiera 2 substancje czynne: MCPA 660 g/1 l oraz Dicambę 90 g w 1l środka. Dzięki ich wysokiej koncentracji w zbożach jarych zalecana dawka to tylko 1 l/ha, natomiast w zbożach ozimych - 1,25 l/ha.

W optymalnych warunkach pierwsze efekty działania preparatu widoczne są już kilka godzin po zabiegu co jest kolejną zaletą środka. Preparat, z racji tego, że zaburza gospodarkę hormonalną chwastów, powinien być stosowany w optymalnych warunkach dla wzrostu chwastów. Jeżeli prognozowane jest ochłodzenie poniżej 10°C lepiej odczekać na lepsze warunki. W temp powyżej 25°C zabieg najlepiej jest wykonać wieczorem. W niepewną przekropną pogodę, bądź w czasie suszy, kiedy liście chwastów pokryte są grubszą warstwą wosku do zabiegu można dodać odpowiedni adiuwant np. Mediator Max, który przyśpieszy i polepszy wchłanianie herbicydu przez liście zwalczanych chwastów.