W Gospodarstwie Rolnym Ryszarda Budy w Kiełpinach, powiecie wolsztyńskim rolnicy z bliska oceniali działanie preparatów ochrony roślin BASF. W zbożach doskonale był widoczny efekt stosowania regulatora wzrostu Medax Max, który aplikowano w uprawianych tu pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym. Pszenica jest jeszcze przed kłoszeniem, natomiast jęczmień wyrzucił ości (ewentualny ostatni moment na podanie preparatu regulującego).

Przed siewem ziarna pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i jarego zaprawiano zaprawą Kinto Duo 080 FS (s. cz. tritikonazol i prochloraz), która chroni rośliny przed zgorzelą siewek. W pszenicy także przed i śniecią cuchnącą i pleśnią śniegową, a w jęczmieniu jarym oprócz zgorzeli siewek przed głownią pylącą. Ponadto na ziarna działano preparatem chroniącym rośliny we wczesnych fazach przed patogenami wywołującymi choroby liści. Stosowano zaprawę Systiva 333 FS na bazie substancji czynnej substafluksapyroks.

Przedstawiciele BASF, na przykładzie jęczmienia jarego, który obecnie jest w fazie krzewienia pokazywali zgromadzonym rolnikom różnice w systemie korzeniowym u roślin, traktowanych preparatem Systiva 333 FS i bez stosowania. Jęczmień jary, w którym użyto preparatu zbudował nieco dłuższe korzenie, a źdźbła u podstawy były grubsze.

Program ochrony fungicydowej w pszenicy ozimej (T1, T2, T3) w Kiełpinach obejmuje preparaty: Capalo 337,5 SE w dawce 1,4 l, Adexar Plus w dawce 1,25 l i Osiris 65 EC w ilości 1,5 l.

Wiosną gospodarz przeprowadził poprawki herbicydowe wykorzystując preparat Biathlon 4D oparty o substancje czynne: tritosulfuron i florasulam. W jęczmieniu łącznie z adiuwantem Dash HC i w pszenicy bez adiuwantu. Zabieg był konieczny, ponieważ na plantacjach widoczny był rosnący blekot pospolity, a preparat nadaje się do późniejszego stosowania i niszczy też starsze chwasty. W tej chwili plantacje są wolne od chwastów.

Podobał się artykuł? Podziel się!