• Ochrona roślin

  Wzmocnienie zdrowia i bezpieczeństwa żywności

  Komisja Europejska przyjęła pakiet dokumentów mających na celu wzmocnienie zdrowia i standardów bezpieczeństwa w całym łańcuchu żywnościowym. W związku z rozpoczęciem dyskusji nad tymi wnioskami na forum Rady Unii Europejskiej...

 • Ochrona roślin

  Sprawdź jakie choroby zagrażają pszenicy

  Monitorowanie aktualnego stanu zagrożeń występowania chorób i szkodników stanowi nieodzowny element przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu zabiegu. Firma Bayer CropScience prowadzi aktualny stan zagrożenia w zbożach. Największy problem jest...

 • Hodowla roślin

  Lepiej wcześniej zamówić odmiany rzepaku

  W związku z zakazem stosowania trzech substancji czynnych z grupy neonikotynoidów firmy hodowlano-nasienne i dystrybutorzy rzepaku będą się starali zamówić taką ilość nasion, aby wystarczyła tylko na tegoroczne zasiewy. Nie chcą pozostać...

 • Ochrona roślin

  Rozszerzenie etykiety o nowe uprawy

  Firma Bayer CropScience uzyskała rozszerzenie zakresu stosowania insektycydu Proteus 110 OD o kolejne uprawy warzywne: marchew, kapustę głowiastą oraz groch.

  0
 • Ochrona roślin

  Bardzo dużo mszyc w zbożach

  Rozpoczęła się migracja wiosenna mszyc wektorów chorób wirusowych ziemniaka i ich przeloty z gospodarzy zimowych (drzewa, krzewy) na letnich, w tym również i ziemniaki – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 • Zboża

  Pierwsze motyle omacnicy – ustaw pułapki feromonowe

  W izolatorach entomologicznych Instytutu Ochrony Roślin-PIB TSD w Rzeszowie umieszczonych w warunkach polowych pojawił się już pierwszy motyl omacnicy prosowianki – poinformował portal farmer.pl dr inż. Paweł Bereś z IOR PIB.

 • Ochrona roślin

  Rozszerzony zakres preparatu

  Zgodnie z decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 3 czerwca 2013 r. został znacznie rozszerzony zakres stosowania środka ochrony roślin Rovral Aquaflo 500 SC.

  0
 • Ochrona roślin

  Zabiegi ochrony nie są na razie możliwe

  Obecnie z powodu deszczowego przebiegu pogody nie możliwe jest wejście w pole chociażby z zabiegami fungicydowymi. Jest po prostu za mokro. Rolnikom nie pozostaje nic innego jak czekać na zmianę pogody.

 • Zboża

  IUNG: Istnieje duże ryzyko porażenia chorobami grzybowymi

  - Obfite opady deszczu jakie wystąpiły i obecnie występują w całym kraju oraz występująca w tym czasie stosunkowo wysoka temperatura - zwłaszcza w maju, mogą spowodować znaczne porażenie upraw zbożowych i rzepaku. Istnieje duże ryzyko...

prawo

Prawne aspekty siewu z własnych zbiorów

Jednym z przykładowych rozdźwięków pomiędzy brzmieniem prawa a przekonaniami członków społeczeństwa jest kwestia możliwości wykorzystania do ponownych zasiewów nasion z własnych zbiorów pochodzących z uprawy raz zakupionych odmian roślin. Wbrew pozorom właściciel zebranego zboża i innych roślin nie może wykorzystywać go wedle swobodnego uznania - a na pewno nie może tego robić za darmo. Poniżej o tym, co rolnik powinien wiedzieć o obowiązujących regulacjach prawnych w zakresie siewu nasion.

GŁÓWNY PARTNER SERWISUPARTNER SERWISUNAJCZĘŚCIEJ CZYTANE 24 godz 7 dni

SERWISY TEMATYCZNE

RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE

» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

WASZYM ZDANIEM