Na zbożach ozimych obserwuje się pełne spektrum chorób. Występują: mączniak, rdze, septorioza, widoczne jest porażenie roślin przez fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła.

- W plantacjach jęczmienia ozimego widoczny jest mączniak i rdza jęczmienia. W pozostałych gatunkach występuje rdza brunatna oraz rdza żółta i także mączniak.

Dość intensywnie mącznika prawdziwy zbóż i traw rozwija się w plantacjach pszenicy ozimej, a stopień porażenia (od kilku do kilkudziesięciu proc.) uzależniony jest od odmiany. W tym gatunku pojawiają się też pierwsze oznaki rdzy brunatnej i rdzy żółtej. Na starszych liściach widoczna jest fuzarioza liści i na trochę młodszych septorioza paskowana liści.

W uprawach rzepaku ozimego widoczne jest zarówno pierwotne, jak i wtórne porażenie suchą zgnilizną kapustnych. U odmian wrażliwych dość duża ilość uszkodzonych roślin w stopniu silnym świadczy o obecności śmietki kapuścianej. Widoczne są także pojedyncze rzepaki porażone żółtaczką rzepy – powiedział w rozmowie z redakcją, prof. dr hab. Marek Korbas, kierownik Zakładu Mikologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!