Częste opady deszczu, wilgotność powietrza powyżej 90 proc. przyczyniają się do uwidaczniania anytraknozy w plantacjach łubinów, sprawcą choroby jest Colletotrichum lupini.

Choroba zazwyczaj pojawia się placowo, ale występujące w okresie kwitnienia porwiste wiatry przenosiły zarodniki grzyba na dalsze rośliny i plantacje oddalone nawet o kilka km. Porażenie antrakonozą widoczne jest przede wszystkim w uprawach łubinu żółtego, który jest bardziej podatny na chorobę. Łubin wąskolistny porażany jest w niewielkim stopniu lub wcale.

Początkowo porażone przez antraknozę rośliny wyglądają na zwiędnięte i zwisają do połowy kwiatostanu. Łodygi są jaśniejsze i skrócone. W tej chwili na strąkach, liściach, łodygach widoczne są plamy różowo-łososiowe z brunatnymi brzegami, które są wydłużone, epileptycznego kształtu, czasem zlewające się.

W miejscach plam tkanki zasychają. Rośliny mogą nie wykształcić strąków i nasion. Jeśli utworzyły strąki, to porażone, pękają. Łodygi w miejscach porażenie i zaschnięcia tkanek łamią się.

Przeciwko antraknozie dla łubinu żółtego i wąskolistnego zarejestrowane są dwa preparaty bazujące na różnych substancjach czynnych, różnych grup.

We wcześniejszych fazach rozwojowych od początku fazy rozwoju pędów bocznych do końca fazy kwitnienia (BBCH 21-69) należało zaaplikować fungicyd Topsin M 500 SC zawierający substancję czynną tiofanat metylowy. Preparat oprócz antraknbozy zarejestrowany jest do zwalczania askochytozy, więdnięcia fuzaryjnego łubinu, mączniaka prawdziwego. Można go stosować we wszystkich łubinach: żółtym, wąskolistnym i białym. Preparat zalecany jest do stosowania jednorazowo w dawce (maksymalna) 1,5 l/ha.

Drugim zarejestrowanym fungicydem jest Gwarant 500 SC zawierający substancję czynną chlorotalonil, który stosowany w zalecanej dawce wykazuje średni poziom zwalczania choroby. Preparat zalecany jest jednorazowo w dawce (maksymalna) 2 l/ha. Według zaleceń zabieg opryskiwania stosuje się nie tylko zapobiegawczo, ale też natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów choroby do końca fazy gdy 50 proc. strąków osiąga typową długość (BBCH 55-75).

Podobał się artykuł? Podziel się!