PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Apel do rolników po wytruciu pszczół w Bożympolu

Apel do rolników po wytruciu pszczół w Bożympolu Fot. Shutterstock

Autor: PAP

Dodano: 25-05-2018 09:34

Tagi:

Rolnik z Bożegopola koło Wejherowa przypadkowo unicestwił tysiące pszczół. Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku Ryszard Voss apeluje o właściwe stosowanie środków ochrony roślin.Na początku tygodnia rolnik z Bożegopola koło Wejherowa opryskał chemicznymi środkami ochrony roślin 60-hektarowe pole rzepaku. Było ono głównym miejscem zbioru nektarów dla okolicznych pszczół. Opryski zaczął około godz. 17, czyli podczas największej aktywności owadów. Przypadkowo doprowadził do śmierci tysięcy pszczół z około 200 pasiek.

Czytaj więcej: Przez opryski wyginęły pszczoły

Hodowcy pszczół początkowo planowali uzyskać zadośćuczynienie od rolnika na drodze prawnej, po przeprowadzeniu badań. Jak jednak tłumaczył wójt gminy Łęczyce Piotr Wittbrodt, w poniedziałek do urzędu miasta dotarło oświadczenie pszczelarzy o porozumieniu między nimi a rolnikiem. Pismo podpisało dziewięciu pszczelarzy, których pszczoły padły.

Jak poinformował PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku Ryszard Voss, wytrucie pszczół w okolicach Bożegopola jest już drugim takim zdarzeniem na Pomorzu w tym roku. Powiedział też, że w okresie kwitnienia rzepaku zdarza się najwięcej zatruć pszczół przez rolników, którzy nieodpowiednio stosują środki ochrony roślin.

Voss wystosował do rolników i całego społeczeństwa apel o przestrzeganie norm związanych z ochroną roślin w związku z ich wpływem na pszczoły miodne.

- Szkody wyrządzone pszczelarzom przez niewłaściwie przeprowadzane zabiegi są tylko niewielkim wycinkiem strat, jakie ponosi środowisko. Powoduje to zagładę całego ekosystemu, głównie poprzez unicestwienie życia wielu dziesiątek tysięcy +dzikich zapylaczy+, będących częścią składową tego systemu. Przynosi to także wymierne straty samemu rolnikowi, poprzez znaczne obniżenie plonów roślin, które są w niedostateczny sposób zapylone - podkreślił Voss w rozmowie z PAP.

Voss tłumaczył, że pszczoła miodna jest na trzecim miejscu wśród zwierząt, które najbardziej wpływają na PKB. Jak tłumaczył: - Nieprzestrzeganie zasad niezależnie od skutków od odpowiedzialności cywilnej wobec poszkodowanych pszczelarzy, skutkuje również sankcjami w wypłatach przyznawanych rolnikom płatności bezpośrednich oraz płatności w ramach działań obszarowych PROW.

- Jako pszczelarze staramy się dotrzeć do rolników z przekazem o właściwym stosowaniu środków ochrony roślin, gdyż leży to w interesie nas wszystkich, całego społeczeństwa. Zapylanie zarówno przez pszczoły miodne, jak i przez pozostałe owady zapylające jest wartością nadrzędną, mającą wpływ na nas wszystkich - powiedział Voss.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (61)

 • RRo 2018-05-29 09:42:29
  @Marcin, dzięki za odpowiedź, aby wyprostować drut trzeba go wygiąć w drugą stronę. zauważyłeś chyba, że w powszechnym mniemaniu wszyscy dziennikarze to ćpuny, wszyscy miastowi to lewacy, starsi konserwatyści to mohery, myśliwi to Ubeki i mordercy. . niestety, rolnicy są postrzegani przez nie rolników jako nietykalni, nie płacący podatków z roszczeniowym nastawieniem do reszty społeczeństwa. Brać, a nic nie dać. . pokaż mi proszę choć jedną inicjatywę społeczną rolników, nie taka z dofinansowaniem z Unii. tylko taką, że np. rolnicy robią zbiórkę ubrań lub pieniędzy na rzecz bezdomnych w mieście .. ?
 • RRo 2018-05-27 22:49:44
  Szanowni Panowie Szlachta i Magnateria Rolnicy. Jestem „miastowy”, jestem „intelektualista” i od kilku miesięcy staram się rozmawiać z rolnikami na tym forum. Jestem miastowym Myśliwym który od 35 lat poluje na polach, lasach i bezdrożach Polski. Wypowiadam się w tematach szacowania szkód i szorstkiej współpracy rolników i myśliwych. Mam dwóch adwersarzy „ARszczecin” z Rodziną i „Rolnik Polski”, którzy NIENAWIDZĄ myśliwych. Ale teraz jest inaczej. Jeden z Was Rolników wytruł pszczoły. Rolnik zabił miliony pszczół. I tyle. TV i TVP PL mają to w tylnym poszanowaniu czyli w d…ie. Właściciel Kota też ma to w du…ie. Nikt nie zginął. Nie ma żadnych szkód. Żaden myśliwy nie zastrzelił innego myśliwego. Nie ma co szacować . Rolnik winny takiej tragedii zapłaci 2.500 zł i jest dobrze. Śpi spokojnie, bo to nietykalny ROLNIK. Czy wy Rolnicy chcecie coś powiedzieć na nieetycznych MYŚLIWYCH??? Nie ma prokuratora. Nie ma Sądu. Nie ma Kingi Rusin I nie ma Wajraka. Nie ma Piotra Krasko. Pszczoły mogą zdechnąć, bo je zabił ROLNIK. nikt nie strzelał i nie poleciały kule kalibru 30-06. Nie było wybitych okien. Po postu nic się nie stało. Rolnicy, do tyłka się WAM nie dobiorą, to nic się nie stało. Jesteście nietykalną obrzydliwą OBRZYDLIWĄ OBRZYDLIWĄ kastą właściciela kota. To jest obrzydliwe. Wy rolnicy możecie niszczyć przyrodę, zabijać i patroszyć, może się krew lać aż Wisła będzie czerwona, a wam rolnikom –NIC. Ja, ten OBCY uważam że rolnictwo niszczy przyrodę. Że rolnictwo niszczy genetycznie i chemicznie to, co przez miliony lat przyroda utworzyła w symbiozie z innymi gatunkami. Możecie pisać co chcecie, jesteście OBRZYDLIWI.
  • Marcin 2018-05-29 00:38:37
   Weź się chłopie wyluzuj, bo się w język ukąsisz. Nie można wszystkich do jednego wora wrzucać, no chyba, że stosujemy odpowiedzialność zbiorową, a to raczej kiepski zaczątek do jakiegokolwiek dialogu. Twój wybór.
   • Norbi 2018-05-31 15:18:36
    Jako mieszkaniec wsi, po części rolnik napiszę.
    Bandyta nie rolnik i każdy , który nie przestrzega prewencji srodków chemicznych, każdy, kto chroni w jakikolwiek te osobniki jest tylko pasożytem na tej ziemi, do potraktowania środkiem chemicznym, najpierw tego rolnika bez maski, tyle czasu ile wykonywał oprysk.
    Kto nie przestrzega prwencji , nie przestzrega również karencji , to tylko dwunożne zwierzę , nie człowiek.
    Zwierzę, które morduje w imie zysków, to wampir do utylizacji.
  • Janek 2018-05-30 19:40:29
   Prawie Amerykę odkryłeś,a jak ty chronisz przyrodę?
   • RRo 2018-05-31 16:46:56
    .rolniku, ja tej naszej przyrody nie niszczę świadomie, z chęci zysku. Każdy niszczy przyrodę świata, jeżdżąc autem. ok. . a ty nie tylko że trujesz przyrodę i niszczysz ekosferę to jeszcze usiłujesz mi wmówić, że żywność z polskich pól jest zdrowsza niż z niemieckich, bo tam pryska ją niemiecki rolnik, a w Polsce pryska ja polski rolnik niemieckimi preparatami Bayer na niemieckich ciągnikach. w te bajki już sam chyba nie wierzysz.
  • .rolnik truciciel 2018-05-30 23:19:50
   Ciekawe skąd bierze się żywność...aaa zapomniałem z Biedronki.niepozdrawiam.
   • RRo 2018-05-31 03:10:18
    rolniku trucicielu, żywność którą produkujesz, jest tak samo potrzebna jak programy obsługujący komputer i telefon, którego używasz, jak opony samochodowe, które produkuję JA. Bez mojej produkcji mógłbyś kartofle za stodołą sadzić. znów rolnicze myślenie, że jesteś zbawicielem narodu. i że nie dobrał się do ciebie prokurator, za spowodowanie katastrofy ekologicznej. wbiłeś sobie w głowę marksistowskie Górnik, Robotnik i Rolnik budują socjalistyczną ojczyznę. niszczysz ten świat
  • Adam 2018-05-31 11:11:08
   A Ty mysliwy dzika boisz sie dzika zabic Bo natura ponad wszystko jak dziki wejda wam do miasta to zejda wam klapki z oczu. Nie widzisz tego mieszczuchu Ile trujacej zywnosci idzie do polski z zagranicy
   • RRo 2018-05-31 13:09:30
    .do Adam. nie jest ważne czy się boję dzika. Ważne jest, że rolnicy, rolnictwo truje i niszczy przyrodę, parzące herbicydy i fungicydy, zaprawy nasienne, związki fosforu i cała pozostałe chemia którą pryskacie na polach, aby Jedzenie nie było Zatrute. Potem zbieracie plony bez uwzględnienia karencji. Przy okazji trujecie owady, ptaki, gryzonie, w milionowych ilościach. Przy koszeniu zielonek i zbiorów zbóż wasze maszyny przecinają na pół zające, sarny i niszczą ptasie lęgi. Likwidujecie miedze, zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne, aby mieś kilka arów więcej pod „zdrową żywność”. . Rolnicy zgodnie wystąpili Przeciwko Programowi ochrony ptaków śpiewających i ochrony Głuszca. Tylko aby jeszcze więcej zarobić. . naszą Polską Przyrodę macie za nic i niszczycie ją świadomie co dzień, tak, rolnicy, wasza współpraca z przyroda polega na jej niszczeniu. Tylko nakazy unijne powstrzymują was od całkowitego wyniszczenia przyrody. . i tylko wtedy, gdy wam zapłacą, zrobicie cokolwiek na rzecz przyrody. . a zdrowa polska żywność to wciskany kit dla kupujących.
 • Pszczelarz hobbysta 2018-05-27 15:12:32
  @Jacek etykiety są dla tych co potrafią z nich korzystać. Wiadomo że są tak napisane aby taki chłopek jak Ty za wiele nie myślał bo słabo Ci to wychodzi. Powiedz czym pryskasz że nie trujesz pszczółek? Pewnie nawet nie wiesz że nie tylko środki na owady są niebezpieczne dla pszczół gamoniu.
  • jacek 2018-05-27 18:35:47
   Następny "mądry" czy @pogromca jacka pod nowym nickiem??? Powiedz do którego mojego posta się odnosisz bo nie rozumiem twoich zarzutów. Jeszcze raz NIE MA ŚOR BEZPIECZNYCH DLA PSZCZÓŁ dlatego powinny zniknąć zapisy okres prewencji dla pszczół NIE DOTYCZY i pojawić się dokładne okresy prewencji dla pszczół tak aby każdy miał świadomość, że każdy środek jest szkodliwy dla pszczół i nawet te pseudo bezpieczne środki mają w rzeczywistości kilka godzin prewencji i zastosowane zbyt późno zabijają/tróją pierwsze poranne pszczoły....
   • Pogromca jacka 2018-05-27 20:18:20
    Jacek Ale cep z ciebie. Tobie to wszysto trzeba pisać czarno na białym abyś zrozumiał. Świadomość że pszczoły można otruć to ma każdy co się wychował na wsi i ma kontakt ze środkami. Ale Tobie trzeba wszystko pisać więc niech piszą ale i tak dalej będziesz truł pszczoły bo co chodzisz i patrzysz po zabiegu czy nie zdechły? Bu ha ha ha ha
  • jacek 2018-05-27 21:50:56
   Tak jak ci pisałem, nie potrafisz przedstawić argumentów tylko rzucasz obelgami... ŚOR to nie zabawki i muszą być dokładnie podane wszystkie negatywne skutki ich zastosowania, łącznie z okresem prewencji dla pszczół. Sam zapis stosować po oblocie pszczół, jest nie precyzyjny. Zresztą kiedy ten oblot się kończy??? Ktoś tu napisał, że dba o pszczoły i razem z sąsiadami pryska po 20 i przez całą noc... A to jest bzdura bo pszczoły o tej porze jeszcze latają a zabieg wykonany powiedzmy po północy czy nad ranem może być równie szkodliwy jak ten wykonany po południu... Ale skąd ten rolnik ma o tym wiedzieć skoro na etykiecie ma napisane okres prewencji dla pszczół nie dotyczy, albo jedynie stosować po wieczornym oblocie pszczół???
 • sapek 2018-05-26 22:24:26
  ... niestety ale przepisy to jedno a myślenie to drugie...
 • Prawdziwy Bosak nie ten trep co się podemnie podszywa 2018-05-26 20:45:59
  Bo jak opryskas, pszczoły mospilanem to na pewno im nic nie będzie , ha ha. Poza tym jego cena nie jest jakaś zaporoqa, do droższe środki od niego
  • Rolas 2018-05-26 21:49:52
   A Ty czym pryskasz cwaniaczku? Pewnie tylko zobaczysz coś na polu miecisz do sklepu i pryskasz nawet nie wiesz czym a cwaniaczka zgrywasz że inni trują ale Ty nie.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.80.128.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.