Już pisaliśmy o nowym produkcie firmy Pixxaro. Teraz przedstawiamy konkretniejsze dane z etykiety-instrukcji środka.

Pixxaro zawiera dwie substancje czynne. Pierwsza to nowość halauksyfen metylu – arylex (substancja z grupy związków arylopikolinowych), a druga to fluroksypyr meptylu (pochodne kwasów pirydynokarboksylowych).

Jest to herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancje czynne halauksyfen metylu oraz fluroksypyr meptylu zaliczane są do grupy O.

Jak wynika z etykiety-instrukcji herbicyd pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do innych części rośliny. Po zabiegu chwasty wrażliwe przestają rosnąć, następnie pojawiają się deformacje liści i łodyg oraz chlorozy prowadzące do nekroz i zamierania chwastów. Najszybszy efekt chwastobójczy uzyskuje się stosując środek na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, w trakcie intensywnego wzrostu.

W celu najefektywniejszego zwalczania rozeta maku polnego nie powinna osiągać średnicy większej niż 10 cm, chabra bławatka nie więcej niż 12 cm, a tasznika pospolitego niż 15 cm. Rdestówka powojowata najskuteczniej zwalczana jest do wysokości 15 cm, dymnica pospolita i jasnota purpurowa do wysokości 20 cm, gwiazdnica pospolita i komosa biała do wysokości 25 cm, a przytulia czepna do wysokości 40 cm.

Środek może być stosowany w szerokim zakresie temperatur powietrza (od 2 do 25ᵒC), przy niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza. Przy wystąpieniu długotrwałej suszy może wystąpić obniżenie skuteczności chwastobójczej. Opady deszczu występujące 1 godzinę po zabiegu nie obniżają jego skuteczności.

W jakich uprawach i kiedy aplikować środek?

Pixxaro zwalcza chwasty w uprawie pszenicy ozimej, pszenicy twardej ozimej, pszenicy orkiszowej ozimej, jęczmienia ozimego, żyta i pszenżyta ozimego wiosną, po wznowieniu wegetacji, od fazy 3 liści do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 13 - 45).

Preparat można też podawać w zbożach jarych: pszenica jara, pszenica twarda jara, pszenica orkiszowa jara, jęczmień jary, żyto jare i pszenżyto jare. Termin stosowania środka to wiosna, od fazy 3 liści do końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 13-45).

Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,5 l/ha. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,25-0,5 l/ha.

Zalecana ilość wody: 100-400 l/ha. Niższa ilość wody może być stosowana tylko na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych, przy dobrym dostępie do chwastów oraz na rośliny uprawne w niskich fazach rozwojowych. Przy późniejszym stosowaniu, przy gęstym łanie rośliny uprawnej, ilość wody musi być zwiększona do 150-400 l/ha. Wymagany jest zabieg opryskiwaczem wyposażonym w rozpylacze płaskostrumieniowe lub antyznoszeniowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!