Firma Arysta LifeScience, prywatna spółka z branży ochrony roślin, biostymulatorów i innych rynków agro, oficjalnie ogłosiła, że Platform Specialty Products razem z funduszem inwestycyjnym Permira osiągnęło ostateczne porozumienie w sprawie przejęcia Arysta LifeScience za sumę 3,51 mld USD, z zastrzeżeniem zgody organu regulacyjnego, kapitału obrotowego oraz innych obwarowań. Przewidywany czas zakończenia transakcji to pierwszy kwartał 2015.
Platform Specialty Products to międzynarodowy koncern zajmujący się produkcją specjalistycznych chemikaliów i świadczeniem usług technicznych w wielu gałęziach gospodarki. Permira natomiast to międzynarodowa prywatna firma inwestycyjna. Fundusze Premira, pozyskiwane z funduszy emerytalnych i innych instytucji, inwestowane są długoterminowo w firmy z ambicjami na poprawę swoich wyników i zrównoważony rozwój.
Gdy zakończy się proces przejęcia przez Platform Specialty Products pozyskanych wcześniej firm, tzn. Arysta LifeScience, Agriphar i Chemtura CropSolutions (ta druga jest w trakcie oczekiwania na ostateczne decyzje rządu), stworzone przedsiębiorstwo będzie dziesiąte co do wielkości w branży. Połączona firma będzie prowadzona jak zintegrowane przedsiębiorstwo chemii rolniczej ze sprzedażą wysokości ok. 2,1 mld USD.
Według Daniel H. Leever, Prezesa Platform przyjęcie Arysta LifeScience pozwoli na stworzenie szerokiego wachlarza produktów agrochemicznych, które dadzą rolnikom na całym świecie unikalną szansę korzystania z preparatów dopasowanych do ich szczególnych potrzeb i warunków geograficznych.
Szefem nowej firmy będzie obecny Prezes Arysta LifeScience, Wayne Hewett. Jego zdaniem z takiego połączenia firm wynikać będą bezpośrednie korzyści.
Przedsiębiorstwo będzie mogło zaoferować klientom pełną gamę biostymulatorów, środków ochrony roślin i zapraw nasiennych. Liczy również że zostanie wzmocniona także pozycja w najważniejszych geograficznie obszarach, takich jak Europa Zachodnia i Afryka Północna. Podobał się artykuł? Podziel się!