W latach 2008-2012 r., wydatki na prace badawczo-rozwojowe działu Crop Protection, rosły rocznie średnio o 7 proc., z 325 mln do 430 milionów euro. Spółka w swoich planach na przyszłość podkreśla chęć kontynuowania inwestycji w różnego rodzaju projekty badawczo-rozwojowe. W ciągu następnych kilku lat, BASF zamierza przeznaczać średnio 300 mln euro rocznie na zwiększanie globalnych możliwości produkcyjnych, wzbogacając tym samym portfolio swoich rozwiązań w dla rolnictwa.

- Wymienione inwestycje oznaczają, że BASF nadal będzie przyczyniać się do utrzymania dostępności żywności na stałym poziomie w regionie Azji i Pacyfiku oraz na całym świecie - powiedział Markus Heldt, prezes działu Crop Protection firmy BASF.

- Celem naszych inwestycji są przede wszystkim badania, rozwój technologii produkcji żywności w rejonie Azji i Pacyfiku i są one częścią działań globalizacyjnych naszej firmy, które polepszą nasza współpracę z rolnikami w tym regionie - dodał.

BASF wybuduje w miejscowości Rudong, znajdującej się w prowincji Jiangsu w Chinach, nową fabrykę zajmującą się opracowywanie, produkcją i pakowaniem środków ochrony upraw. Uruchomienie zakładu ma nastąpić w 2014 roku, a szacowana wydajność produkcyjna w skali roku ma wynosić około 10 000 ton. Ponadto, nowa fabryka zapewni zatrudnienie ponad 100 pracownikom. - Nowo wybudowany ośrodek będzie dostarczał prawie wszystkie produkty z naszego portfolio, co pozwoli nam na o wiele szybsze reagowanie na potrzeby rolników w Chinach i w Azji Południowo-Wschodniej - powiedział Raman Ramachandran, pierwszy wiceprezes działu Crop Protection w regionie Azji i Pacyfiku.

W związku z gwałtownie wzrastającą liczbą ludności, dużym wzrostem popytu i pogłębiającą się urbanizacją, produkcja żywności w regionie Azji i Pacyfiku staje przed ogromnymi wyzwaniami. - Bezpieczeństwo żywnościowe kolejny raz stało się jednym z głównych światowych problemów - powiedział profesor Peter Warr (Australijski Uniwersytet Narodowy), gościnny mówca na konferencji medialnej firmy BASF. - Poprawa bezpieczeństwa żywnościowego wymaga obniżenia cen żywności, walki z ubóstwem i podnoszenia produktywności poprzez stosowanie nowych technologii w rolnictwie - dodał.