Na rynek w tym roku wrócił Basagran, tym razem w wersji 480 SL. Stosuje się go w uprawach roślin strączkowych: groch jadalny, zarówno zielony jak i na suche nasiona, fasola, ale też w ziemniakach. Dodatkowo preparat został zarejestrowany (na mocy art. 49 ustawy o ochronie roślin) do zwalczania chwastów w uprawach ziół (np. mięta, dziurawiec i naparstnica). – To pierwsza tego typu rejestracja firmy – mówi Waldemar Bernat z BASF.

W ziemniakach zalecaną dawkę są 3 l/ha. Środek aplikuje się po wschodach, kiedy rośliny mają 10–15 cm wysokości. Można go stosować wtedy w mieszaninie z Sencor 70 WG – jako zabieg uzupełniający. W wypadku fasoli i grochu, dawka wynosi od 2,5 do 3 l/ha. W uprawach grochu stosuje się go przy wysokości 6–12 cm, kiedy pojawiają się wąsy czepne. Można go stosować tu też z adiuwantem Olbras 88 EC. Natomiast w uprawie fasoli właściwym terminem jest faza od pierwszej pary trójdzielnych liści. Jest też możliwość aplikacji środka w dawkach dzielonych.

Absolutną nowością jest Tercel 16 WG – do zwalczania parcha i mączniaka jabłoni. Od tego roku będzie dostępny też na rynku Rovral Aquaflo. Jest to środek grzybobójczy o działaniu kontaktowym do stosowania w ochronie kapusty głowiastej przed czernią krzyżowych i w malinach na szarą pleśń. – Jesteśmy na końcowym etapie ponownej rejestracji Signum 33 WG połączonej z rozszerzeniem stosowania – mówi Bernat. Herbicyd zwalcza jednoroczne chwasty dwuliścienne i jednoliścienne w uprawach warzyw i ziemniaków.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!