Bawełnica topolowo-marchwiowa jest gatunekiem mszycy dwudomnej. Pokolenie wiosenne (3-6) występuje na topoli. Na liściach pojawiają się charakterystyczne galasy (narośla). W czerwcu pojawiają się formy uskrzydlone, które przelatują na marchew. W uprawie wówczas rozwija się od 6-9 bezskrzydłych pokoleń. Mszyce są jasnozielone i pokryte białą watowatą woskowiną. Jesienią uskrzydlone pokolenie powraca na topole i tam składa jaja.

W rejonach kraju, gdzie marchew uprawiana jest na glebach ciężkich istnieje duże ryzyko występowania bawełnicy. Największą szkodliwość bawełnicy stwierdza się w sierpniu i wrześniu. Mszyca wysysając soki z korzeni marchwi prowadzi do zahamowania ich wzrostu. Przy dużej liczebności bawełnicy spadek plonu może nawet wynosić 50%.

Należy unikać zakładania plantacji marchwi w pobliżu topól. W przypadku, gdy bawełnica występuje na ponad 30% powierzchni uprawy, należy przyspieszyć termin zbioru korzeni. Na zmniejszenie strat w plonie korzeni wpływa zaprawianie nasion tuż przed siewem.

Natomiast w momencie pojawienia się pierwszych kolonii (widoczna biała wata), należy zastosować zabieg chemiczny wykorzystując Proteus 110 OD w ilości 0,75 l/ha. W uprawach amatorskich można użyć również selektywny Pirimor 500 WG (0,5 kg/ha). Okres karencji wynosi 7 dni od zastosowania oprysku.

Podobał się artykuł? Podziel się!