Konferencję prowadziła Marzena Smolińska - Communication Business Partner Bayer Crop Science, która podkreślała jak ważne jest wpieranie przez naukę zrównoważonego rolnictwa, któremu Bayer kibicuje i wdraża je w praktyce. Odbyła się ona 5 grudnia w warszawie – w Światowym Dniu Gleby.

– Gleba można powiedzieć, że jest to źródło życia. Tylko pół procent światowej powierzchni globu możemy przeznaczyć na produkcję żywności, a przed nami wiele wyzwań. Dziś jest ponad 7,5 mld ludzi na ziemi, a w połowie tego wieku są prognozy, że będzie nas o 30 proc. więcej, czyli ok. 10 mld. Co to oznacza, że trzeba ją wyżywić. Postęp w rolnictwie jest nieustanny i my jako firma uczestniczymy w dostarczaniu środków produkcji, coraz bardziej innowacyjnych metod. Wyzwania jakie przed nami stoją to produkcja żywności zwiększona o połowę – mówiła podczas spotkania Iwona Krych-Stec – szef Customer Marketing Poland/Baltics, Bayer Crop Science.

Na spotkaniu po raz pierwszy została przyznana nagroda AgroBioTop. To nowy program honorujący osiągnięcia naukowe z zakresu biotechnologii, które otwierają się na nowe perspektywy dla rozwoju rolnictwa. Nagrodę ufundowaną przez Bayer (5 tys. euro) zdobyła dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z Instytutu Ochrony Roślin PIB za badania dotyczące wirusologii roślin. W jej kapitule znajdują się m.in. prof. Maciej Żylicz (przewodniczący kapituły) - prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Tomasz Twardowski przewodniczący Komitetu Biotechnologii PAN, dr Sławomir Sowa z Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym, dr Jerzy Próchnicki - dyrektor Działu Rozwoju i Rejestracji Bayer, dział Crop Science, dr Aleksandra Małyska z Europejskiej Platformy Technologicznej „Plants for The Future” w Brukseli i dziennikarz naukowy – Marcin Rotkiewicz.

Zdaniem Matthew Frost, szefa Bayer Crop Science w Polsce i państwach bałtyckich, innowacje odgrywają kluczową rolę: wspierają rolników w stawianiu czoła wyzwaniom, a znaczenie nauki jest tu kluczowe. – Rolnictwo nowoczesne i zrównoważone: na tym koncentruje się Bayer. Chcemy propagować te wartości nie tylko przez codzienne prace badawcze i rozwojowe oraz współpracę z rolnikami, lecz i współdziałanie ze środowiskiem naukowym. Nagroda AgroBioTop jest tego wyrazem – mówił.