PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Bezopryskowy fungicyd? Są efekty zastosowania

Bezopryskowy fungicyd? Są efekty zastosowania Jestem pod wrażeniem działania Systivy. Zaprawa nasienna chroni rośliny jeszcze podczas strzelania w źdźbło

W pierwszym wpisie wspomniałem o zabezpieczeniu części nasion przed siewem zaprawą Systiva. Teoretycznie zaprawa ta miała zapobiegać pojawieniu się niektórych popularnych chorób grzybowych, tak że można zrezygnować z pierwszego zabiegu fungicydowego. A jak wyszło w rzeczywistości?Farmer z powiatu bialskiego, wpis nr 4

W poprzednim, 3 wpisie zaznaczyłem, że kolejna część będzie dotyczyła „skracania”. Zapomniałem jednak o jednym ważnym spostrzeżeniu, a mianowicie o porównaniu roślin z fragmentu pola, gdzie nasiona zostały zaprawione tylko zaprawą Kinto Duo, z fragmentem, gdzie wysiane były nasiona zabezpieczone środkiem Kinto Duo i Systiva.

O ile wcześniej trudno było zauważyć różnice, teraz (strzelanie w źdźbło) są one widoczne. Ogólnie stan zdrowotny plantacji uważam za dobry, ale w niektórych miejscach zauważyłem średnie stadium porażenia przez plamistość siatkową jęczmienia i trochę mączniaka. Co się okazało, takich zmian nie widzę w części pola, gdzie zastosowałem dodatkowo Systivę. Zmiany są naprawdę widoczne. Jestem zaskoczony tym, jak długo i efektywnie może działać zaprawa nasienna.


Jak podaje producent (BASF), takie zabezpieczenie rośliny to efekt działania substancji aktywnej o nazwie Xemium. Preparat nazywa się fungicydem bezopryskowym. Ma on zabezpieczać rośliny m.in. przed mączniakiem, plamistością siatkową i rynchosporiozą nawet do fazy liścia flagowego, czyli BBCH 39, dzięki czemu właściwie można zrezygnować z pierwszego zabiegu fungicydowego. Tak też chyba zrobię, bo na roślinach, gdzie była zastosowana Systiva, póki co nie widać żadnych zmian chorobowych. Nie podam zatem preparatu Duett Star tak jak na pozostałej części plantacji, tylko później na kłos zastosuję Priaxor.

BASF podaje także inne zalety zastosowania Systivy, jak choćby lepsze kiełkowanie i wschody, mocniejsze i dłuższe korzenie czy wzmocniony wigor wiosną. Cóż, tego na moje „chłopskie oko” i warunki polowe nie jestem w stanie potwierdzić ani też nie mogę zaprzeczyć. Na pewno widać efekty ochrony przed chorobami grzybowymi - w tym przypadku plamistością siatkową.

>>> Poprzedni wpis

Następny wpis >>>

 

Zobacz cały blog uprawowy TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Adie 2017-06-08 10:27:15
  @Franek nie wiem jakie będą plony ale źle to nie wygląda a chwalić się nie lubię. Miałem kiedyś Souleyke i jak był rok z presją to musiałem pryskać dwa razy. Meridian to samo. W tym roku Antonella i jak na razie jest ok z chorobami. Z tymi żniwami chodzi mi o to że jak teraz bym pryskalem to nie wiem jak z karencja. Za miesiąc to już może być na polu ściernisko:-)
 • Franek 2017-06-07 13:22:04
  @Adie, jak u Ciebie za chwilę żniwa to chyba efektownych plonów nie będzie :) A jaką masz odmianę?
 • Adie 2017-06-07 12:39:33
  Lada chwila żniwa i nie będę już niczym pryskał jęczmienia. Bez tych super zapraw i grzybuwki na dobrym stanowisku i tak jest w tym roku wyjątkowo zielony.
 • Franek 2017-06-07 12:03:51
  Zobaczymy jak dalej. Opisywałem sytuację z pola z dnia 3 czerwca. Wczoraj, tj. 6 VI zauważyłem mączniaka również tam gdzie była Systiva, ale w mniejsze ilości niż na fragmentach gdzie było tylko Kinto Duo. Także chyba teraz na całość pójdzie Duett Star.
  Fakt że Systiva tania nie jest, ale jak ktoś ma np. dużo upraw i problem żeby zdążyć z opryskiem i wstrzelić się w okno pogodowe to może być niezłym rozwiązaniem
 • Prezes 2017-06-07 08:25:28
  Systivia kosztuje dwa razy wiecej niz dobry fungicyd po ktorym jest 1000% dzialanie a z czy ta zaprawa dziala jak fungicyd...nie oplaca sie sprawdzac
 • Mar 2017-06-07 06:29:52
  Marna reklama. Ja widzę duże porażenia po tym środku u siebie...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!