Jednym z obowiązków nałożonych na wszystkie zakłady dużego ryzyka przez Prawo Ochrony Środowiska jest przeprowadzenie ćwiczeń w zakresie planu operacyjno-ratowniczego raz na 3 lata. Właśnie takie ćwiczenia zostały przeprowadzone w dniu 14 czerwca. Było to drugie tego typu wydarzenie, pierwsze odbyło się w grudniu 2010 r.

W tegorocznych manewrach wzięły udział siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego, powiatów ościennych i wybranych Komend Powiatowych i Miejskich województwa mazowieckiego. Dysponowanie zasobów ratowniczych odbywało się zgodnie z wcześniej zatwierdzonymi planami operacyjnymi oraz sporządzoną i zatwierdzoną dokumentacją ćwiczeń. Wśród zadysponowanych zastępów ratowniczych i specjalistycznych wymienić należy siły I rzutu, które przewidziane zostały do usuwania skutków awarii na terenie Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience, oraz Kompania Gaśnicza "WISŁA" - pododdział Centralnego Odwodu Operacyjnego oraz Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Ekologicznego "Płock", działająca w strukturach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 30 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Celem ćwiczeń było taktyczne rozpoznanie obiektu przemysłowego Centralnego Magazynu Dystrybucyjnego Bayer CropScience. Zostały zrealizowane następujące działania: pozorowana akcja ratowniczo-gaśnicza wewnątrz hali magazynowej, pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniu drogowym z udziałem samochodu ciężarowego oraz neutralizacja wyciekającego oleju napędowego, działania z zakresu ratownictwa chemicznego, ekologicznego w tym dekontaminacja ludzi i ograniczenie skażenia wody w pobliskiej rzece.

Podobał się artykuł? Podziel się!