PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Bioróżnorodność w rolnictwie z praktyki

Bioróżnorodność w rolnictwie z praktyki Spotkanie poświęcone prezentacji raportu, fot. M. Tyszka

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 08-11-2017 12:25

Tagi:

Niedawno opublikowano raport „Rolnictwo i przyroda. Ochrona różnorodności biologicznej dobrą praktyką rolniczą”. Czego konkretnie on dotyczy?Wiadomo że rolnictwo wywiera wpływ na środowisko, ale z drugiej strony właśnie od stanu środowiska przyrodniczego zależy jakość plonów, a w konsekwencji zdrowie konsumentów żywności. W interesie jej producentów, czyli rolników, ale i nie tylko, powinna leżeć troska m.in. o bioróżnorodność środowiska rolniczego. Temu służy właśnie wyżej wymieniony raport.

Jego celem, a także spotkania poświęconego jego prezentacji jest promocja dobrych praktyk związanych z kształtowaniem zielonej infrastruktury w rolnictwie oraz dyskusja nad upowszechnieniem istotnej roli elementów przyrodniczych w zrównoważonej gospodarce rolnej.

Publikacja została przygotowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, we współpracy z firmą BASF Polska, przy udziale ekspertów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz zarządu Kombinatu Rolniczego Kietrz.

- Rolnictwo zrównoważone i ochrona różnorodności biologicznej nie powinny być postrzegane jako czynnik hamujący rozwój gospodarczy i społeczny, lecz jako istotny element polityki rozwoju na gruncie krajowym, regionalnym i globalnym – wynika z raportu. Jak tego dokonać? Poprzez praktyczne wdrażanie konkretnych rozwiązań.

Takie przykłady proprzyrodniczych działań wspomagających produkcje wprowadzono w Kombinacie Rolnym Kietrz. To wielkoobszarowe przedsiębiorstwo produkcyjne czerpie z nich m.in. poprzez budowę systemu zadrzewień śródpolnych czy tworzenie śródpolnych oczek wodnych. Gospodarstwo ściśle współpracuje w tym zakresie z firmą BASF m.in. wykorzystuje ich mieszanki kwitnących roślin.

- Największym wyzwaniem naszych czasów jest zaspokojenie potrzeb żywnościowych wciąż rosnącej populacji świata. Dlatego w BASF dokładamy wszelkich starań, aby wspierać efektywność produkcji rolnej przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego – podkreślał Cezary Urban, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin BASF Polska.

Niestety pogodzenie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich z ochroną różnorodności biologicznej, środowiska i krajobrazu jest trudnym zadaniem, zwłaszcza tam gdzie mamy do czynienia z gospodarstwami wielkoobszarowymi, ale Kietrz jest przykładem na to że można to zrobić, jeśli się tylko chce.

- W skali globalnej tempo pozyskiwania owych gruntów rolnych zmniejszyło się, podczas gdy natężenie, z jakim z nich korzystamy, znacznie wzrosło. Niejednokrotnie powoduje to degradację gleb, nadmierne zużycie wody i utratę różnorodności biologicznej. Dla przykładu w ciągu ostatnich 30 lat liczebność populacji pospolitych ptaków terenów rolniczych Europy zmniejszyła się o ok. 50 proc. – informował dr Jan Dusík, dyrektor programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska na Europę obecny na spotkaniu.

Jak to wygląda z punktu widzenia legislacyjnego? Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych bowiem przyjęło rezolucję – agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030. W dokumencie tym zdefiniowano 17 celów zrównoważonego rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań. Tylko dwa z nich dotyczą bezpośrednio ochrony ekosystemów lądowych i wodnych. Za odpowiednik Agendy 2030 w Europie można uznać unijną strategię wzrostu zawartą w Komunikacie Komisji Europa 2020 – Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu. Nie bez znaczenia dla tematu pozostaje też Wspólna Polityka Rolna UE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!