PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Choroby nadal wielkim problemem

Choroby nadal wielkim problemem

Opady deszczu nadal pogłębiają zagrożenie wystąpienia, a także potęgowanie chorób w uprawach. Trzeba będzie uważać w najbliższym czasie na brunatną plamistość liści w zbożach.- W tej chwili w całym kraju występuje wysokie ryzyko porażenia zbóż przez septoriozę liści, rdzę brunatną i żółtą. W zależności od regionu występuje średnie do wysokiego ryzyko porażeniem septoriozą plew - informują przedstawiciele firmy Bayer CropScience.

Silne porażenie liści septoriozą zwykle występuje u nas w czerwcu i lipcu. Skali problemu sprzyja przekropna pogoda, z którą mamy obecnie do czynienia. Choroba objawia się w taki sposób, że na liściach widoczne są żółtozielone, później brunatne plamy, które przybierają kształt zbliżony do soczewkowatego. Przebarwienia mają często chlorotyczną obwódkę. Następnie na powierzchni plam pojawiają się nieregularnie ułożone ciemne owocniki - piknidia, z których w czasie wilgotnej pogody wydostają się bladoróżowe kropelki kleistej cieczy z zarodnikami konidialnymi.

Zdaniem specjalistów w najbliższym czasie należy zwrócić uwagę na brunatną plamistość liści, która będzie zagrażać plantacjom zbóż w całej Polsce. Ryzyko porażenia tą chorobą wzrasta i w najbliższych dniach będzie wysokie. Objawami choroby są żółte plamy z brunatnym środkiem i chlorotyczną obwódką, które łączą się ze sobą, następnie liście żółkną, brunatnieją i zasychają.

Z kolei zagrożenie fuzariozami kłosów ocenia się na niskie do średniego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!