Szkodniki te pojawiają się w tym samym czasie i zwalczane są podobnie i tymi samymi środkami ochrony roślin.

Chowacz podobnik zwykle nalatuje na uprawy w drugiej i trzeciej dekadzie maja. Po tym, jak żerują na liściach i kwiatach samice składają jaja pojedynczo do młodych łuszczyn. Z jaj następnie wylęgają się larwy, które podczas rozwoju zjadają w łuszczynie 4-7 nasion. Jego szkodliwość w ostatnich latach wzrasta.

Próg ekonomicznej szkodliwości wynosi cztery owady na 25 roślinach w fazie kwitnienia rzepaku. Jego występowanie skutkuje też większą szkodliwością pryszczarka, a także wystąpieniem chorób, takich jak szara pleśń i czerń krzyżowych, bo uszkodzenia są tzw. bramą dla innych patogenów. W związku z tym zaleca się łączne stosowanie insektycydów z fungicydami.

Dla pryszczarka za próg szkodliwości przyjmuje się pojawienie się jednego dorosłego owada na czterech roślinach w okresie opadania płatków kwiatowych. Samice tego szkodnika składają również jaja w młodych łuszczynach, wykorzystując otworki, które zostały zrobione przez podobnika. Szkodliwość pryszczarka jest największa w okresie opadania płatków i zawiązywania łuszczyn.

Podajemy wybrane środki do walki z chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem, przy ich stosowaniu trzeba uwzględnić ochronę pszczół - zabiegów nie można wykonywać w ciągu dnia podczas oblotu owadów zapylających:

Pyretroidy: Alfazot 025 EC, Ammo Super 100 EW, Bulldock 025 EC, Fastac 100 EC, Fury 100 EW, Decis Mega 50 EW, Patriot 100 EC, Sumi Alpha 050 EC, Trebon 30 EC, Karate Zeon 050 CS, Mavrik 240 EW, Minuet 100 EW, Rage 100 EW, Titan 100 EW.

Neonikotynoidy: Acetamip 20 SP, Mospilan 20 SP, Sumitox 20 SP, Viper 20 SP.

Podobał się artykuł? Podziel się!