W uprawach rzepaku ozimego w niektórych regionach kraju pojawiły się w dużym nasileniu śmietka kapuściana i tantniś krzyżowiaczek. Ten pierwszy to muchówka wielkości około 6 mm. W ostatnich latach jest uznawany za najgroźniejszego szkodnika w okresie jesieni w rzepaku.
Dlaczego? Straty jakie wyrządza widoczne są na szyjce korzeniowej i korzeniach, gdzie pojawiają się brązowe przebarwienia oraz miejsca nadgniłe. We wnętrzu szyjki korzeniowej, znajdują się chodniki, w której żerują larwy śmietki kapuścianej.

Progiem ekonomicznej szkodliwości dla tego szkodnika jesienią to 3-5 śmietek w żółtym naczyniu w ciągu 1-2 dni. Ze śmietką najlepiej walczyć poprzez zaprawianie nasion. Natomiast do oprysku zarejestrowany jest tylko jeden środek - Decis Mega 50 EW w dawce 0,15 l/ha.

Drugi ze szkodników to tantniś krzyżowiaczek. W tym wypadku próg szkodliwości to 1 gąsienica na 1 roślinie. Szkody wyrządzone przez niego widoczne są na liściach. Pojawiają się wówczas na nich drobne okrągławe lub nieregularne okienka, powstałe wskutek zeskrobania przez gąsienice dolnej skórki i miękiszu. Górna skórka w miarę wzrostu liścia pęka i powstają otwory. Insektycydy zastosowane przeciwko gnatarzowi rzepakowemu mogą ograniczać straty powodowane przez gąsienice tantnisia krzyżowiaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!