"Leśnictwo to typowy przykład zrównoważonego rozwoju. To racjonalne użytkowanie i ochrona zasobów przyrodniczych dla dobra człowieka. Lasy ogrywają też ważną rolę w ograniczaniu zmian klimatu" - powiedział w poniedziałek minister środowiska Jan Szyszko, po konferencji prasowej.

Podkreślił, że organizacja konferencji jest dużym wyróżnieniem dla Polski. "Nasz kraj uczestniczy w Ministerialnym Procesie Ochrony Lasów od 1990 roku" - dodał.

Przed ministerialnym szczytem eksperci omawiają projekty dokumentów na listopadową konferencję. Radca przedstawicielstwa Norwegii przy Unii Europejskiej Knut Oeistad wyjaśnił w poniedziałek na konferencji prasowej, że przyjęta mają zostać trzy dokumenty: Deklaracja Ministerialna oraz dwie Rezolucje Warszawskie (las, drewno, energia oraz las i woda).

Deklaracja Ministerialna ma być dokumentem, który obejmie długofalową wizję przyszłości lasów w Europie, z uwzględnieniem najbardziej aktualnych problemów społecznych i politycznych.

Rezolucja Warszawska - las, drewno, energia zwraca uwagę na zmiany klimatyczne oraz ich wpływ na rozwój lasów, wzrost zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych a także zagrożenia stabilności i konkurencyjności na rynku przemysłu drzewnego. Rezolucja Warszawska - las i woda porusza z kolei zagadnienia związane z zagrożeniami niedoboru wody pitnej oraz jej jakości w różnych regionach Europy.

Negocjacjom dot. dokumentów towarzyszy analiza informacji m.in. o zdrowotnym stanie lasów w Europie, ich powierzchni, udziale sektora leśnego w kreowaniu miejsc pracy. Na konferencji zaprezentowany zostanie raport na ten temat.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele 46 krajów z Europy, reprezentanci Komisji Europejskiej oraz delegaci najważniejszych organizacji w międzynarodowej polityce leśnej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!