PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Chwasty wygrywają z oziminą

Chwasty wygrywają z oziminą Gwiazdnica pospolita lubi gleby silnie nawożone, zwłasza azotem. Niezwalczona wyda w ciągu roku kilka pokoleń, a każda roślina wytworzy ok. 13 tys. nasion; Fot. Katarzyna Szulc

Na polach uprawnych intensywnie rozwijają się chwasty. W obecnych warunkach pogodowych szybko będą zarastać łan, zwłaszcza w rzadszych plantacjach ozimin.W zależności od siedliska i dominacji danego gatunku chwasty z powodzeniem opanowują plantacje ozimin. Średnia dobowa temperatur pozwala na kwitnienie niektórych gatunków, np. kwitną przetaczniki, gwiazdnica, fiołki.

Szczególnie groźne są dla dość małych jeszcze roślin rzepaku (po preparatach regulujących pokrój). Rośliny z takich plantacji w większości prezentują się dobrze: mają grubą szyję korzeniową, budują korzeń, który ma obecnie ok. 30 cm, w listkach widoczny jest zielony, młody pąk. Dla możliwości dalszego prawidłowego rozwoju rzepaku konieczna jest szybka interwencja preparatami chwastobójczymi.

Chwasty w rzadszych łanach mają swobodny dostęp do składników pokarmowych oraz światła i jeszcze bardziej przyspieszą, zwłaszcza jeśli podano drugą dawkę azotu. Nie tylko rzepaki wymagają interwencji preparatem herbicydowym. Także zboża, a już szczególnie z opóźnionych terminów siewu, które przeważają w tym roku w kraju. W nich również intensywnie rozwijają się chwasty.

Stosując zabieg oprysku herbicydem nie łączy się go z aplikacją nawozów mikroelemetowych. Działając z jednej strony chwastobójczo, z drugiej dokarmiając rośliny część składników pokarmowych zostanie pobrana przez chwasty zamiast przez roślinę uprawną, przez co stracona.

.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • ansu 2017-03-30 08:52:46
    ...., z drugiej dokarmiając rośliny część składników pokarmowych zostanie pobrana przez chwasty zamiast przez roślinę uprawną, przez co stracona.

    To może całkowicie zrezygnować z nawożenia bo może chwast pobiorą i będzie stracone, a poplony to pobierają takie ilości i to też stracone ?????
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!