W 2013 roku BASF Polska wprowadził nową technologię ochrony rzepaku Clearfield. Technologia Clearfield to dwa uzupełniające się elementy - specjalne odmiany rzepaku ozimego, charakteryzujące się naturalną odpornością na imazamoks (związek z grupy imidazolinonów), oraz herbicyd Cleravis 492,5 SC, mający w swoim składzie trzy substancje aktywne (wspomniany imazamoks, chinomerak, metazachlor).

Poza typowymi chwastami, takimi jak przytulia czepna, komosa biała, maruna bezwonna czy rumianek (chwasty rumianowate), Cleravis 492,5 SC zwalcza również chwasty uciążliwe, takie jak: tasznik pospolity, tobołki polne, bodziszek ssp, mak polny, gorczyca polna oraz wszelkie tzw. rzepako i rzepiko chwasty. Dodatkowo rozwiązanie to umożliwia rezygnację z zabiegu przedwschodowego, który jest często niepewny i w dużej mierze zależny od wilgotności gleby.
Jest w formie koncentratu zawiesinowego do rozcieńczania wodą. Można go stosować powschodowo od fazy 2 liści rzepaku w dawce Cleravis 492,5 SC 1,5l/ha + Dash HC 1,0 l/ha, do fazy 4 liści rzepaku (gdy chwasty są w fazie od liścieni do 4 liści) w dawce Cleravis 492,5 SC 2,0l/ha + Dash HC 1,0 l/ha.

Jest herbicydem bezpiecznym dla uprawianych roślin. Odmiany przeznaczone do uprawy w technologii Clearfield zostały wyhodowane przy użyciu tradycyjnych metod hodowlanych. Z firmy Monsanto są to: DK Impression CL, DK Imminent CL, DK Imiron CL, DK Imido CL, natomiast odmiany z firmy Pioneer to: PX 100 CL, PT 200 CL

Podobał się artykuł? Podziel się!