PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Cofnięcie 21 zezwoleń środków

Cofnięcie 21 zezwoleń środków

Od 1 grudnia wejdą w życie przepisy zakazujące stosowanie niektórych środków z grupy neonikotynoidów. Jak przygotowana jest Polska na ten dwuletni zakaz aplikacji?Państwa członkowskie muszą do 30 września 2013 r. cofnąć lub zmienić obowiązujące pozwolenia, tak aby dostosować się do ograniczeń wprowadzonych przez UE. Mogą one dopuścić wykorzystywanie najpóźniej do 30 listopada istniejących zapasów.

- Biorąc pod uwagę wnioski zawarte w raportach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już w styczniu br. wszczęło z urzędu na podstawie art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, postępowania w sprawie cofnięcia 21 zezwoleń dla dopuszczonych do obrotu w Polsce środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie te substancje czynne - powiedział portalowi farmer.pl Dariusz Mamiński, radca ministra w resorcie rolnictwa.
Poinformował też, że ministerstwo rolnictwa dokona niezbędnego przeglądu dopuszczonych do obrotu środków ochrony roślin zawierających przedmiotowe substancje czynne w terminie wskazanym w rozporządzeniu Komisji.

W związku z wejściem zakazu w przyszłym roku nie będzie można wykorzystać resztek nasion rzepaku jarego zaprawionego tymi substancjami, których nie wysiano tej wiosny z powodu opóźnień. Co z nimi zrobić? Zaleca się je wykorzystać jako międzyplony.

- Nasiona zaprawione środkami ochrony roślin na bazie substancji czynnych imidachlopryd, tiametoksam i chlotianidyna mogą być wysiewane do 1 grudnia 2013 r. Nie jest możliwy wysiew w 2014 roku nasion rzepaku jarego zaprawionych środkami ochrony roślin zawierającymi ww. substancje czynne. Nasiona zaprawione w 2013 roku mogą podlegać eksportowi do krajów, które nie są członkami UE na koszt posiadacza tych nasion - dodaje Mamiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!