Obszar uprawy soi w naszym kraju nadal jest niewielki, a gatunek ten traktowany jest przez plantatorów i producentów środków ochrony roślin jako małoobszarowy. Na dzień dzisiejszy do odchwaszczania soi mamy zarejestrowane 3 możliwości. Kilku producentów nieformalnie podało, że planują dla plantatorów udostępnić wkrótce kolejne preparaty.

Pierwszym preparatem zarejestrowanym w kraju do odchwaszczania soi został Sencor Liquid 600 SC. Preparat ten można już było stosować w minionym sezonie. Zawiera on metrybuzynę i zalecany jest do zwalczania chwastów dwuliściennych. Należy go stosować do 3 dni po siewie w dawce 0,55 l/ha.

W maju br. pojawiła się nowa rejestracja znanego producentom rolnym środka o nazwie Afalon Dysprersyjny 450 SC. Środek ten zawiera linuron (związek z grupy pochodnych mocznika). Przeznaczony jest do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych. W uprawie soi poleca się go stosować bezpośrednio po siewie w dawce 1,25-1,5 l/ha.

W sierpniu natomiast, między innymi o soję poszerzona została etykieta rejestracyjna herbicydu Boxer 800 EC. Zawiera on prosulfokarb (związek z grupy karbaminianów). Służy do selektywnego zwalczania niektórych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. W przypadku soi, Boxer 800 EC stosowany jest doglebowo do 3 dni po siewie. Zalecana dawka to 3-4l/ha.

Wszystkie wyżej wymienione preparaty to herbicydy doglebowe. Należy zatem opryskiwać nimi dobrze uprawioną glebę, a nasiona wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 3 cm. Niewielkie opady po siewie nie są szkodliwe, natomiast silne mogą w określonych warunkach powodować uszkodzenia roślin. Z kolei efektywność preparatów stosowanych na suchą glebę spada i również pojawia się większe ryzyko pojawienia się negatywnych następstw.

Niestety póki co nie został rozwiązany problem z powschodowym odchwaszczaniem soi. Na własne ryzyko rolnicy eksperymentują i dochodzą do czasem ciekawych rozwiązań.

Problem ze stosowaniem substancji aktywnych herbicydów w terminie powschodowym (nalistnym) wiąże się głównie z brakiem selektywności w odniesieniu do roślin soi. Soja bowiem jest bardzo wrażliwa na wiele substancji nalisnych. Wynikiem tego są fitotoksyczne objawy uszkodzeń, prowadzące w skrajnych przypadkach do zamierania roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!