PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy będą nowe herbicydy w łubinie?

Czy będą nowe herbicydy w łubinie?

Autor: farmer.pl/anna kobus

Dodano: 13-02-2014 10:44

Tagi:

W latach 2010 -2013 w Instytucie Ochrony Roślin oraz w Hodowli Roślin Smolice oddział Przebędowo, przeprowadzono doświadczenia polowe w celu oceny możliwości wykorzystania różnych substancji aktywnych herbicydów w odchwaszczaniu upraw łubinu. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 54 Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.Małe zainteresowanie roślinami strączkowymi nie zachęcaja producentów herbicydów do rejestrowania nowych preparatów. Te zalecane i zarejestrowane są i tak trudno dostępne na rynku. Nie mniej jednak można się spodziewać, że zainteresowanie tymi roślinami ze strony rolników jak i producentów rejestrujących środki wzrośnie.

Przyczynią się do tego nowe uwarunkowania z jakimi muszą sie zmierzyć. Mianowicie integrowana ochrona roślin nakazująca stosowanie płodozmianu, wprowadzona w nowym PROW dywersyfikację upraw i obowiązek przestrzegania zmianowania oraz tzw. zazielenienie części areału, które dopuszczać będzie sianie strączkowych jako jeden z warunków spełnienia tychże przepisów. 

Nowe obowiązki narzucone przez  UE mogą zachęcać lub wręcz wymuszać na niektórych producentach sianie roślin z rodziny bobowatych.

Wychodząc na przeciw potrzebom IOR oraz HR Smolice zbadało kilkanaście substancji aktywnych i oceniła ich przydatność w zwalczaniu chwastów łubinu wąskolistnego oraz żółtego.

Zbadano nowe substancję czynne takie jak diflufenikan, dimetenamid-P, prosulfokarb. Również sprawdzano efektywność substancji aktywnych zarejestrowanych już herbicydów, ale w innych uprawach, stosowanych systemowo w zabiegach doglebowych takich jak linuron, metamitron, flurochloridon oraz dolistnych jak metamitron i diflufenikan.

W przeprowadzanych badaniach zachwaszczenie było skutecznie ograniczone, przy czym efektywność zabiegów doglebowych była zależna od przebiegu warunków pogodowych głównie w początkowym okresie wegetacji. 

Badane substancję aktywne okazały się bezpieczne w odchwaszczaniu łubinu żółtego oraz wąskolistnego.

Na pewno by uprawa łubinu cieszyła się większym zainteresowaniem musi zostać rozszerzony asortyment dostępnych i skutecznych środków ochrony roślin.

Jak widać z przeprowadzonych badań nowe substancję aktywne jak i te dostępne już na rynku w postaci preparatów zarejestrowanych w innych uprawach mogą z powodzeniem być stosowane w odchwaszczaniu roślin strączkowych.

Czekamy zatem na nowe rejestrację herbicydów w łubinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • jarki 2014-02-13 13:29:44
  szkoda że nie mogą napisać jakie były konkretne efekty
  tych substancji i w jakich proporcjach ??
  czekamy na WIĘCEJ :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!