PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy jesteś gotowy na wejście zasad IOR?

Czy jesteś gotowy na wejście zasad IOR?

Od stycznia 2014 r. powszechnie zaczną obowiązywać zasady integrowanej ochrony roślin. Wiele się mówi na ten temat podkreślając, że rolnicy są gotowi na wejście tych zasad w życie. Czy aby na pewno, czy to tylko zdanie przedstawicieli władzy, którzy wprowadzają te wymogi.Podczas ostatniej Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Jan Krzysztof Ardanowski zapytał przedstawicieli ministerstwa rolnictwa, jak wygląda przygotowanie polskiego rolnictwa do wymagań integrowanej ochrony roślin. Sam jest wielkim zwolennikiem tych metod, a le w jego opinii to jest pewnego rodzaju nowość dla wielu gospodarstw, których do końca mogą nie rozumieć. Chodzi nie tylko o nazewnictwa, ale też o cały mechanizm, który ma doprowadzić do racjonalnego używania środków ochrony roślin tam, gdzie jest to uzasadnione.


- Jak jesteśmy do tego przygotowani, jakie działania resort podejmuje by wszystkich polskich rolników powiadomić, uzbroić w odpowiednią wiedzę w jaki sposób się to odbędzie? - pytał Ardanowski podczas komisji.

- Chciałbym przypomnieć, że kwestia integrowanej ochrony roślin nie jest niczym nowym dla naszych rolników, bo oni od dawna te zasady stosowali w praktyce. To są po prostu zasady racjonalnego gospodarowania i uprawy - odpowiedział Bogusław Rzeźnicki, zastępca dyrektora Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin w MRiRW.

Jak dodał, cały etap przygotowań opisany został w Krajowym Planie Działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin na lata 2013 - 2017.

- Najważniejsze działania to na pewno metodyki opracowywane przez Instytut Ochrony Roślin. Najważniejsze metodyki dla głównych upraw są już przygotowane i do końca roku zostaną opracowane. Wszystkie materiały są umieszczane na stronach internetowych, tak aby mogły być powszechnie wykorzystywane przez wszystkich zainteresowanych. To jest pakiet podstawowych informacji jak w praktyce realizować wymóg integrowanej ochrony - podkreślał Rzeźnicki.

Dyrektor podkreślał też rolę doradztwa.

- W Ośrodkach Doradztwa Rolniczego została wybrana grupa ponad 650 doradców, którzy w tym roku z projektu zorganizowanego przez resort rolnictwa, zostali przeszkoleni i prowadzą kwestie upowszechniania doradztwa bezpośrednio na terenie poszczególnych województw. Ci doradcy będą cyklicznie szkoleni w zakresie integrowanej ochrony roślin. Mają wdrażać systemy wspomagania decyzji czy pomagać rolnikom w tym zakresie - zaznaczał Bogusław Rzeźnicki.

Dodatkowo w przyszłym roku, jak podkreślił przedstawiciel resortu, zostanie zorganizowana duża kampania informacyjna. Wymienił też współpracę z prasą branżową.

Czy rzeczywiście rolnicy czują się uzbrojeni w wiedzę na temat integrowanej ochrony roślin?

11 grudnia na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się konferencja Farmera na której będą poruszane m.in. te zagadnienia. Zapraszamy!

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Jan 2013-10-28 14:31:51
  Produkowane śordki ochrony roślin powinny być po prostu bezpieczne. Jeśli nie spełniają tych wymogów, nie powinny być wcale produkowane. Ale jeśli mają wszelkie pozwolenia i atesty i czemuś służą, to po kiego licha zakazy ich stosowania. Jak się tak będę wahać, czy już stosować, czy jeszcze nie, to mi plantację szlag trafi. I żaden doradca tu nie pomoże, bo agrofag atakuje szybko.
 • Janusz 2013-10-27 19:04:42
  To jest dobrowolne. Jedynie jak rolnik się zdecyduje sam. Dostanie wtedy dopłatę do gospodarstwa na wprowadzenie IP.
 • mój głos się liczy 2013-10-25 09:28:58
  Najlepszą pracą w Polsce jest kontrolowanie.
  Wszyscy chcą kontrolować więc muszą wymyślać coraz nowsze obszary kontroli a i z ukarania rolnika będą jakieś dochody bo musi się zaleźć sposób na spadające z nieba dopłaty.
  Nikt nie chce budować polskiego PKB tylko kontrolować i inwigilować.
  "Folwark zwierzęcy" Orwella proponuje wszystkim przeczytać bo cofamy się do lat 70 tych.
  Pozdrowienia dla wytrwałych rolników
 • A. krzak 2013-10-25 08:37:17
  Znowu urzędniczy bełkot! Zasady racjonalnego stosowania środków ochrony roślin obowiązują od dawna. Teraz wprowadza się wymogi biurokrayczne dające rolnikowi dodatkowe zajęcie (nudzi się chłopisko bo wszysko samo rośnie) to trzeba mu dać zajęcie no i wyciągnąć kasę! Będzie okazja zwiększenia urzędników bo jest ich za mało? Tylko ponad 6 krotnie więcej niż w roku 1990. Takie są realia pseudo demokracji!
 • bolo yeung 2013-10-24 15:08:27
  j...ny eurosyf!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!