PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy śpiew ptaków ucichnie przez neonikotynoidy?

Czy śpiew ptaków ucichnie przez neonikotynoidy? Fot. Shutterstock

Autor: Helena Kędra

Dodano: 01-12-2017 13:03

Tagi:

Kontrowersyjne insektycydy neonikotynoidowe stosowane na świecie m.in. w uprawach rzepaku, wpływają na populację ptaków migrujących z podrzędu śpiewających – takie wyniki badań przedstawili kanadyjscy naukowcy na łamach czasopisma „Environment International”.Jedne z najbardziej rozpowszechnionych środków owadobójczych na świecie klasyfikowane jako neonikotynoidy, należące do grupy insektycydów neuroaktywnych, mogą powodować, że migrujące ptaki śpiewające tracą orientację i pogarsza się ich ogólna kondycja zdrowotna – wynika z badań grupy naukowców pod kierownictwem Christy Morrissey z Uniwersytetu Saskatchewan w Kanadzie.

Wspomniane badania opublikowane w 2015 roku na łamach czasopisma „Environment International” są o tyle znaczące, że jest to pierwszy bezpośredni dowód na to, że neonikotynoidy mogą wyrządzić krzywdę ptakom, a tym samym rozszerzają wpływ tychże substancji nie tylko na owady, lecz także na inne zwierzęta owadożerne. Takie przypuszczenia formułowane były już wcześniej, ukazywały się bowiem raporty głoszące podobne wnioski, ale nie miały one charakteru badań.

Na przykład w marcu 2013 roku Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (American Bird Conservancy) opublikowało „Raport wpływu najczęściej używanych środków owadobójczych na ptaki”, który był przeglądem oddziaływania neonikotynoidów w oparciu o wyniki 200 badań przemysłowych. Dowodził on na ich podstawie, że insektycydy te są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków, a także dla ekosystemów od których zależą. Poziomy skażenia neonikotynoidami w wodach powierzchniowych i podziemnych w USA i w innych rejonach świata jest uderzająco wysoki, co zagraża wymieraniu bezkręgowców i zaburzeniu całego łańcucha pokarmowego. Wedle autorów raportu dotychczasowe oceny wydawane przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) znacznie zaniżały to ryzyko, posługiwano się przy tym niesolidna oraz przestarzałą metodologia. Tymczasem wg raportu nawet pojedyncze ziarno kukurydzy, pszenicy lub rzepaku pokryte neonikotynoidem potraktowane najstarszym neonikotynoidem, czyli imidakloprydem, może być zabójcze dla ptaka.

W 2014 roku, podczas gdy kanadyjska badaczka pracowała nad swoimi badaniami, zespół holenderskich naukowców opublikował w magazynie "Nature" swoje wnioski. Stwierdzono wówczas, że populacje ptaków żywiących się owadami zmniejszyły się średnio o 3,5 procent rocznie - na obszarach, gdzie imidaklopryd zanieczyszczały wody powierzchniowe, a spadek populacji zaczęto odnotowywać po wprowadzeniu do Holandii substancji chemicznej. Z kolei według innego raportu "State of Birds 2016" opublikowanego przez Północnoamerykańską Inicjatywę Ochrony Ptaków, liczebność ptaków owadożernych na tym kontynencie spadła o 33 procent od lat 70. XX w.

Wracając jednak do Christy Morrissey, swoje badania prowadziła ona w prowincji Saskatchewan w środkowej Kanadzie. Obszar ten jest niemal idealnie płaską równiną całkowicie pozbawioną lasów. Sto lat temu tereny te były częścią największej prerii na Ziemi, rozciągającej się na przestrzeni 444360.00 km kwadratowych od Iowa do Alberty. Współcześnie zamieniona na tereny uprawne i pastwiska, które pokrywają znaczną część południowego Saskatchewan. Niemniej wciąż przebywa tam prawie 200 gatunków kaczek, ptaków śpiewających i ptaków brzegowych.

Na początku badań Morrisay analizowała dane pochodzące z badań prawie 500 ptaków, które pomogły jej porównać zdrowie jaskółek, żyjących w pobliżu farm przemysłowych z tymi, które żyją na obszarach trawiastych. W ciągu następnych kilku tygodni zbierała próbki krwi i piór od 12-dniowych piskląt, aby ocenić ich poziom stresu oraz jakość i skład ich diety. W kolejnym etapie zespół Morrissey mierzył poziomy insektycydu we krwi ptaków. Analizował również dane pochodzące od ptaków ze znacznikami radiowymi, którym podawano mniejsze dawki neonikotynoidów, przy czym odnotowano, że nawet znikome ilości substancji chemicznej miały wpływ na ich migrację.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Morrissey w dalszym ciągu bada związek między spadkiem liczby owadów a spadkiem populacji ptaków. W tym celu jej zespół mierzy obfitość i różnorodność owadów w pobliżu pól uprawnych, mokradeł i stawu. Po trzech latach badaczka odkryła zmniejszoną biomasę owadów w pobliżu miejsc, które mają wyższe stężenia neonikotenoidów.Oprócz tego okazało się, że pisklęta żyjące bliżej pól uprawnych mają około połowy tkanki tłuszczowej mniej od przeciętnych osobników tego gatunku, a ich rodzice spędzają więcej czasu poza gniazdami, prawdopodobnie polując na jedzenie.

W ostatnich dziesięcioleciach liczebność ptaków na farmach drastycznie spadła w Ameryce Północnej i Europie, a od dawna podejrzewano, że pestycydy mają na to wpływ. Pierwszy dowód na związek między liczebnością ptaków a stosowaniem neonikotynoidów pojawił się w 2014 r., kiedy badanie przeprowadzone w Holandii wykazało, że populacje ptaków najbardziej spadły na obszarach, gdzie zanieczyszczenie tymi insektycydami było najwyższe, a wśród najbardziej dotkniętych gatunków były: szpaki, wróble i jaskółki. Morrissey w swoich badaniach twierdzi, że wiosenny siew pokrywa się idealnie z tym, kiedy ptaki wędrują na północ i zatrzymują się na polach, żeby uzupełnić zapasy.

Trzy neonikotynoidy zostały zakazane w uprawie roślin kwitnących w Unii Europejskiej w 2013 r. Z powodu niedopuszczalnego wysokiego ryzyka dla pszczół i innych owadów zapylających. Kanada rozważa także całkowity zakaz. Neonikotynoidy zanieczyszczają obecnie środowisko na całym świecie i rośnie presja na odwrót od ich stosowania.

Rzecznik firmy Bayer, która produkuje imidakloprid skomentował badania Morrisay dla brytyjskiego dziennika "The Guardian" w następujący sposób: – Dowody naukowe pokazują, że imidakloprid ma minimalny wpływ na środowisko, gdy jest stosowany zgodnie z etykietą, w tym gdy nasiona te są spożywane przez ptaki śpiewające. Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa i wpływu naszych produktów na środowisko. Rzecznik dodał również, że ptaki śpiewające zazwyczaj usuwają łupinę nasion, na który nanoszony jest środek owadobójczy i zasugerował, że byłoby mało prawdopodobne, aby ptaki osiągnęły podany w artykule poziom stężenia neonikotynoidu.

Przez całą swoją dotychczasową karierę Morrissey z zapałem analizowała wpływy chemikaliów na ptaki i inne stworzenia. Obecnie jednak dostrzega konieczność rozwiązania problemów systemowych.

–  Przez ostatnie 40-50 lat farmerzy słuchali, co im mówią firmy chemiczne i nasienne, zamiast być samowystarczalnymi i zastanawiać się, czego potrzebują ich gleby – powiedziała w wypowiedzi dla National Audubon Society.

Szpak
Szpak

 – Nie możemy kontynuować tej drogi: nie chcę zastąpić chemikaliów A chemikaliami B. Myślę, że powinniśmy chcieć czegoś więcej. Aby to osiągnąć, obecnie opracowuję program badawczy, który testuje nowe podejście do użycia na farmie syntetycznych chemikaliów. Jeśli intensyfikacja rolnictwa koreluje z spadkami liczebności ptaków, jak wskazuje wiele badań, to moim pytaniem jest, czy odwrócenie tej sytuacji może zwiększyć populację ptaków, zachowując przy tym wystarczającą ilość produkowanej żywności?

>>> Czytaj więcej: Dlaczego insektycydy zabijają pszczoły na Węgrzech, ale nie w Niemczech?

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • buzzAboutBees 2017-12-04 11:07:17
  Dziadek Jasiek: proszę sięgnąć pamięcią, jak łapałeś małe rybki -gwoździki w każdej polskiej rzece, naganiając je do słoików ? Czyż dziś nie przeraża letnia cisza - brak pluskania i brak ławic narybku na płyciznach polskich cieków ? Europy zanieczyszczenie wód - czytajTennekes, Disaster in the making 2011
 • bentos z Doliny Baryczy 2017-12-04 10:50:49
  do medyk: Durniu, który zszargałeś zaszczytne określenie medyk. Odnieś się do POZIOMÓW zanieczyszczenia wód substancjami, co zabijają życie bezkręgowców (tzw. non target). Za tym mikrokosmosem wzrastają/albo nie organizmy większe wg łańcucha pokarmowego. Aż do karpi, których tysiące, zanim staną się pszenico/kukurydzożerne - uzależnione są od ŻYCIA bezkręgowców w toni i przy dnie. Ale można krzyczeć: aj waj ptaki wyżarły ryby !
 • Lol 2017-12-04 01:21:56
  No wzdychaja wszystkie ptaki - idiotyzm
 • kris 2017-12-03 21:43:05
  Ciekawe jakie to normy spełnia amerykańska żywność?
  Karmią nasze świnie soją GMO a my staramy się być świętsi od papieża. W UE jest tylko 1/3 zarejstrowanych środków chemicznych co w USA Rozsadku trochę zalecam!
 • siusiak 2017-12-03 14:31:06
  nikt biznesu z ptaków nie ma więc kogo to obchodzi...
 • medyk 2017-12-03 09:52:16
  Z tego co wiem, to w Polsce zabroniony jest handel i używanie zapraw neonikotynoidowych poza zaprawą do kartofli. Ptaszki są u nas więc bezpieczne, bo wątpię aby taka ptaszyna wykopała i łyknęła sadzeniaka. Wychodzi na to, że badacze hamerykańscy niech sami wreszcie zastosują się do swych badań, bo my jesteśmy dostosowani.
  Niestety bezmyślnych kre,ty,nów jak @michał , którzy popierają w ciemno każde ostrzeżenie, czy zakaz dla polskiego rolnika płynący z zagranicy nigdy nie zabraknie.
 • Michał 2017-12-03 00:34:29
  Panie dziadku jaśku nie rozumiem skąd tyle cynizmu.Jeśli ma pan inne dane z pana naukowych badań to proponuję opublikować je i obalić teorie niedouczonych amerykańskich naukowców,co będą się tu wymądrzać skoro prawda jest zupełnie inna.
 • nika 2017-12-02 11:16:50
  kanadyjscy, amerykańscy (USA) ....
  Ile oni stosują ŚOR? Bo tam chyba limitów nie ma? Nie ma też żadnych obostrzeń w stosowaniu Środków Ochrony Roślin dopóki ktoś się nie zatruje z tego co kiedyś się dowiadywałem.
 • dziadek jasiek 2017-12-01 22:01:21
  przypomniała mi się anegdota o uczonym badającym słuch u much, wyrywał łapki i stwierdził, że po wyrwaniu ostatniej pary łapek mucha ogłuchła ponieważ już nie chciała chodzić, podobnie tłumaczą "ornitolodzy", że neonikotynoidy mają bardzo duży wpływ na małe ptaki śpiewające, bowiem wyjadają wysiane zaprawione neonikotynoidami ziarna kukurydzy na głebokości około 8 cm, pszenicy na głębokości ok. 2 cm i rzepaku na głębokości około 2 cm
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.156.39.245
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!