Przystępując do zabiegu ochrony roślin przed mączniakiem należy szczególnie zwrócić uwagę na średnią dobową temperaturę powietrza. Przy aktualnie panujących temperaturach powinno stosować się fungicydy zawierające substancje czynne z grupy triazoli. Ich minimalna temperatura stosowania to 10 st. C. Mechanizm działania triazoli polega na zmianie lanosterolu do ergosterolu w grzybach patogenicznych i ent-kaurenu do kwasu ent-kauronowego (prekursora giberelin) w roślinie. Kolejno dochodzi do blokowania biosyntezy ergosterolu (bierze udział w budowaniu i funkcjonowaniu błon komórkowych grzybów). Triazole biorą udział w zakłócaniu funkcjonowania błon komórkowych grzybów i w efekcie do śmierci komórek grzybów.

Przebieg warunków pogodowych może być jednak różny. Nie jest powiedziane, że te temperatury w dalszym ciągu będą takie same. Co zrobić jeśli będą one niższe? W takiej sytuacji należy wykorzystać środki zawierające preparaty z grupy morfolin, które dobrze sprawdzają się w temperaturze 5 st. C.

Poniżej przykładowe preparaty do zwalczania mączniaka zbóż i traw. Jeśli stwierdzimy pojawienie się innych chorób należy sięgać po środki o szerszym spektrum działania cechą tą odznaczają się preparaty dwu- i trójskładnikowe. 

·       Riza 250 EW (tebukonazol) w dawce 1l/ha,

·       Sparta 250 EW (tebukonazol) w dawce 1l/ha,

·       Falcon 460 EC (spiroksamina, tebukonazol i triadimenol) w dawce 0,6 l/ha,

·       Sokół 460 EC (spiroksamina, tebukonazol i  triadimenol) w dawce 0,6 l/ha,

·       Input 460 EC (protiokonazol, spiroksamina) w dawce 1l/ha

·       Duett Star 334 SE (fenpropimorf, epoksykonazol) w dawce 1 l/ha,

·       Tango Star (fenpropimorf, epoksykonazol) w dawce 1 l/ha,

·       Andros 750 EC (fenpropidyna) w dawce 0,75 l/ha,

·       Fentop 750 EC (fenpropidyna) w dawce 0,75 l/ha,

·       Leander 750 EC (fenpropidyna) w dawce 0,75 l/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!