PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dobór dawki cieczy opryskowej

Dobór dawki cieczy opryskowej

Ilość wody na hektar należy dostosować do rodzaju środka ochrony roślin, charakteru uprawy oraz fazy rozwojowej roślin. Właściwy dobór dawki cieczy opryskowej zwiększa skuteczność zabiegu ochrony.W etykiecie-instrukcji stosowania każdego preparatu znajdują się zalecenia odnośnie dawki wody. Zwykle podawane są przedziały, np. 200-300 l/ha dla herbicydów lub 200-400 l/ha dla fungicydów czy insektycydów. Stałe stosowanie jednakowej dawki, np. 300 l/ha, w niektórych sytuacjach może obniżyć efektywność zabiegu.

Generalnie, w przypadku herbicydów ilość cieczy opryskowej powinna być mniejsza. Uzyskuje się wtedy wyższe stężenie substancji aktywnej, co podnosi efektywność zabiegu. Natomiast w przypadku fungicydów, dawkę wody należy zwiększyć, aby uzyskać lepsze pokrycie roślin.

Bardzo ważne jest dostosowanie ilości wody do charakteru uprawy i fazy rozwojowej roślin. Przy wykonywaniu oprysku fungicydowego, 300-litrowa dawka cieczy może okazać się niewystraczająca do dobrego pokrycia gęstego łanu silnie rozgałęzionych roślin rzepaku. Jednocześnie, taka ilość cieczy jest zbyt duża, aby dobrze pokryć rośliny krzewiących się zbóż. Nawet przy zastosowaniu rozpylaczy drobnokroplistych ciecz opryskowa będzie z nich spływała.

Większą ilość wody, w górnych granicach przedziału podawanego przez producenta środka należy stosować, gdy:
- rośliny tworzą zwarty, gęsty łan
- zwalczany agrofag występuje z dużą intensywnością
- przeprowadza się zabieg łączony, przy użyciu kilku środków ochrony roślin
- wilgotność gleby jest niska (w przypadku herbicydów doglebowych)
- wilgotność powietrza jest niska
- zabieg wykonywany jest rozpylaczami grubokroplistymi
- wieje dość silny wiatr (do 3 m/s)

Mniejszą ilość wody, w dolnych granicach przedziału podawanego w etykiecie-instrukcji obsługi preparatu stosuje się w następujących przypadkach:
- rośliny są we wczesnych fazach rozwojowych, tworzą mało zwarty łan
- zabieg ma na celu ochronę kłosów, kwiatów i/lub wierzchołkowych liści roślin
- zabieg wykonywany jest przy użyciu rozpylaczy drobnokroplistych
- warunki pogodowe są sprzyjające, prędkość wiatru nie przekracza 1,5 m/s

W przypadku zbóż, od wschodów do strzelania w źdźbło, dawka cieczy dla oprysku wykonywanego techniką konwencjonalną powinna wynosić od 100 do 200 l/ha. W późniejszych fazach rozwojowych - od 150 (oprysk górnego piętra łanu) do 300 l/ha.

Rzepak wymaga większych dawek cieczy opryskowej - od 200 do 250 l/ha w fazach od wschodów do tworzenia pąków oraz 200-400 l/ha od kwitnienia do dojrzewania.

Dla kukurydzy optymalne dawki to 150-200 l/ha od wschodów do fazy 6 liści oraz 200-400 l/ha od fazy 9 liści do wykształcenia kolb.

Dla buraków cukrowych i ziemniaków we wczesnych fazach rozwojowych (do 3-4 liści właściwych buraków lub łączenia rzędów roślin ziemniaka) dawka cieczy opryskowej powinna wynosić 150-300 l/ha. Od momentu zakrywania międzyrzędzi w obu uprawach dawkę należy zwiększyć do 200-400 l/ha. Górny przedział dawki, 400 l/ha, należy zastosować także w przypadku desykacji łęciny.

Optymalna dawka cieczy opryskowej w przypadku dolistnego zwalczania chwastów we wszystkich uprawach zawiera się w przedziale 150-200 l/ha. Zabiegi doglebowe wymagają większej ilości wody: od 200 do 250 l/ha przy opryskach herbicydowych oraz 300-400 l/ha przy zwalczaniu szkodników glebowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!