Szczepienie nasion roślin bobowatych symbiotycznymi bakteriami brodawkowatymi (Rhizobium, Bradyrhizobium, Sinorhizobium) jest uznaną i od wielu lat stosowaną metodą zwiększania dostępności azotu dla roślin poprzez wiązanie go w brodawkach tworzonych na korzeniach roślin. Wykorzystanie tego procesu w uprawie strączkowych doskonale wpisuje się w proekologiczne trendy rolnictwa zrównoważonego. Pozwala na ograniczenie stosowania syntetycznych nawozów azotowych, które w przypadku niepobrania przez rośliny stają się dla środowiska chemicznym zanieczyszczeniem, pogarszając jakość wody i gleby.

Zwiększające się obszary zasiewów roślin bobowatych, zwłaszcza mających dużą zawartość białka roślinnego (np. soja, bobik, groch), do celów paszowych oraz nowe technologie i nowoczesne narzędzia uprawy (opryskiwacze, siewniki) pozwalają na rozwijanie mniej praco- i czasochłonnych metod szczepienia roślin strączkowych. Jest to szczególnie uciążliwe w uprawach prowadzonych na dużych areałach.

SZCZEPIONKI W RÓŻNEJ FORMIE

Tradycyjne szczepionki Rhizobium przygotowywane są w formie preparatów do otoczkowania nasion, gdzie nośnikiem może być torf, węgiel brunatny, perlit, biochar (biowęgiel - produkt pirolizy materii organicznej). Aby wspomóc przyczepność szczepionki do powierzchni nasion, wykorzystuje się różne dodatki adhezyjne, np. gumę arabską, ksantamową, sacharozę i inne. Nasiona bobowatych zaszczepiane są bezpośrednio przed siewem, co zapewnia dobrą skuteczność szczepionki.

Pracochłonność szczepienia nasion strączkowych tradycyjną metodą - bezpośrednio przed siewem powoduje, że jest ono często traktowane przez rolnika jako znaczące utrudnienie i bywa powodem rezygnacji z uprawy tych roślin w zmianowaniu.

Szczepionki Rhizobium w postaci granularnej wytwarzane są najczęściej na bazie alginianów - bakterie są umieszczane we wnętrzu granulek i w takiej formie przeznaczone do bezpośredniego wysiewu do gleby, równocześnie z nasionami.

ZALETY NOWEJ METODY

Technologia bezpośredniego wprowadzania do gleby bakterii Rhizobium w formie płynnej pozwala na szybsze i łatwiejsze zapewnienie roślinom bobowatym kontaktu z bakteryjnym symbiontem. Zarazem taki sposób aplikacji szczepionki pozwala na znaczące ograniczenie pracochłonności zabiegu w porównaniu z tradycyjnym szczepieniem nasion. Jest to ważne, jak wspomniano, zwłaszcza przy zasiewach strączkowych na dużych areałach.