Program Perfect Grain opiera się na stosowaniu poprawnej agrotechniki, siewie materiału kwalifikowanego i kompleksowej ochronie chemicznej w myśl zasady: od ziarenka do bochenka. Wszystko po to, aby jakość ziarna była jak najlepsza.
Program ruszył w zeszłym roku i w fazie pilotażowej brało w nim udział kilkanaście gospodarstw z zachodniej i południowo-zachodniej części Polski. W tym roku jest to już program ogólnopolski. Przedstawiciele firmy BASF oceniają, że obejmuje on około 5 tys. hektarów pszenicy.
Specjalny program
Aby uczestniczyć w programie Perfect Grain, trzeba uprawiać – zgodnie z zasadami programu– co najmniej 30 ha pszenicy ozimej. Poza tym trzeba zakupić materiał kwalifikowany. W ubiegłym roku do wyboru było 12 odmian pszenicy: Bogatka, Cubus, Ludwig, Maxi, Nutka, Quebon, Tonacja, Tuareg, Turkis, Wydma, Zawisza, Zyta. Jesienią możliwość wyboru zostanie najprawdopodobniej rozszerzona o wszystkie odmiany jakościowe (z klasy A). Oczywiście w poszczególnych regionach kraju pewne odmiany pszenicy ze względu na preferencje odbiorcy mogą być szczególnie promowane.
Karty pola
Uczestnicy programu otrzymują dostęp do elektronicznej karty pola, w której mogą ewidencjonować wykonywane zabiegi (www.kartapola.pl). Umożliwia ona także prowadzenie kalkulacji opłacalności uprawy i książki magazynowej. Dane o zastosowanych środkach ochrony roślin w wielu wypadkach są nieodzowne przy planowaniu następstwa roślin. Dzięki karcie pola można łatwo tworzyć różnego rodzaju raporty, np. porównywać opłacalność upraw w obrębie gospodarstwa lub nawet w obrębie poszczególnych pól. W razie potrzeby nie ma kłopotu z udostępnieniem kontrahentom danych o uprawie. Zgromadzone informacje są dobrze zabezpieczone przed utratą.
Prowadzenie takiej dokumentacji uprawy jest bardzo ważne, bo, jak się przypuszcza, wkrótce żaden rolnik nie otrzyma bez niej dopłat unijnych. Zakład młynarski sprzedający swoje wyroby do międzynarodowych sieci handlowych lub innych krajów członkowskich UE nie będzie natomiast kupował ziarna, które takiej dokumentacji nie ma. Już teraz coraz częściej gospodarstwa spotykają się z warunkami formalnymi nakazującymi prowadzenie dokumentacji dotyczącej całej agrotechniki (dane o odmianie, terminie siewu, zastosowanych nawozach mineralnych oraz herbicydach, fungicydach i insektycydach). W planach jest także wprowadzenie systemu bilansu nawożenia azotowego.
Środki ochrony
Uczestnicy programu muszą stosować kompleksową ochronę pszenicy preparatami firmy BASF (zaprawy nasienne: Kinto Duo 080 FS, Jockey 201 FS, herbicydy: Maraton 375 SC, Mocarz 75 WG, fungicydy: Juwel TT 483 SE, Swing Top 183 SC, Tango Star 334 SE, Duett Ultra 497 SC, regulator wzrostu Cycocel 750 SL i insektycyd Fastac 100 EC). Sposób, w jaki rolnicy rozliczają się za preparaty, zależy wyłącznie od ich porozumienia z dystrybutorami środków. BASF nie prowadzi kredytowania zakupów. Nie oferuje także ulg w cenie środków dla uczestników programu.
Nie ma natomiast przymusu co do stosowanych nawozów, ponieważ żadna z firm nawozowych nie weszła do programu. Firma BASF zapewnia natomiast fachowe doradztwo agrotechniczne.
Giełda zbożowa
Do programu zgłosiło swój udział także wiele firm młynarskich, przedsiębiorstw handlujących zbożem, firm przetwórczych i sporo lhandlowców detalicznych. Firma BASF obiecuje uczestnikom programu pomoc w sprzedaży ziarna za pośrednictwem internetowej giełdy zbożowej (www.gielda-zbozowa.pl). Oferuje ona bezpłatną, kompleksową obsługę sprzedaży ziarna o zasięgu ponadregionalnym. Użytkownicy platformy www.gielda-zbozowa.pl mogą w łatwy i szybki sposób przedstawić swoją aktualną ofertę wielu partnerom handlowym. W przyszłości podobny system organizacji produkcji i zbytu ziarna ma zostać wprowadzony w uprawie rzepaku.

Źródło: Farmer 15/2007

Podobał się artykuł? Podziel się!