PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Drony jako wykrywacze chorób roślin

Drony jako wykrywacze chorób roślin Drony wykryją uszkodzenia powodowane przez grzyby przed wystąpieniem objawów chorobowych; Fot. pixabay

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 08-05-2017 12:53

Tagi:

Naukowcy rozwijają drony, które mogą wykryć choroby roślin przed pojawieniem się jakichkolwiek widocznych oznak chorobowych na roślinach.Naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Informatyki Imperial College w Londynie współpracują ze specjalistami firmy Agrii. Chcą stworzyć kamery, które mogłyby automatycznie wykrywać wczesne stadia chorobowe Septoriozy, informować o zarodnikowaniu i przekazywać te dane do rolników. Informacja ma docierać do rolników zanim choroba uszkodzi roślinę.

Innowacyjność projektu polega na opracowaniu rozwiązania do klasyfikowania infekcji - różnej intensywności porażenia w poszczególnych częściach mapowanego pola. Drony wykorzystują kamery wielofunkcyjne zaopatrzone w specjalne filtry do przechwytywania odbitego światła z wybranych obszarów widma elektromagnetycznego.

Przechwytywanie światła odbitego za pomocą kilku soczewek i różnych filtrów pozwala na zobrazowanie poszczególnych obiektów inaczej odzwierciedlających części widma elektromagnetycznego. Rośliny poddane stresowi, np. powodowanemu przez działanie grzyba zazwyczaj cechuje inne widmo, które odróżnia je od zdrowych roślin.

Obecnie naukowcy opracowują narzędzie identyfikujące grzyb Septoria tritici - sprawcę septoriozy paskowanej liści pszenicy. Wczesne przeprowadzenie zabiegu fungicydem we właściwej lokalizacji pomogłoby rolnikom skutecznie zwalczać zagrożenia w plantacji. Stosowanie i wykorzystanie fungicydów byłoby bardziej efektywne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!