Brak skuteczności środków interwencyjnych z grupy strobiluryn spowodował, że podstawą zwalczaniu parcha jabłoni są środki o działaniu zapobiegawczym oparte o kaptan (Captan) i ditianon (Delan).Jednak w lata sprzyjające nasilonemu występowaniu choroby ich działanie jest niewystarczające. Zrodziło to potrzebę podjęcia badań, celem znalezienia substancji, które zwiększą skuteczność środków zapobiegawczych.

Prace prowadzone są m.in. w Ośrodku Doskonalenia Sadownictwa (KOB) w Obstbau- Bodensee w Niemczech. W ramach doświadczeń przebadano wszystkie preparaty chemiczne, biologiczne, oraz nawozy które zwalczają, zapobiegają lub ograniczają rozwój parcha jabłoni.
Dobry efekt ochronny uzyskano przy łącznym stosowaniu środków zawierających fosforyny i fungicyd Delan.

Do badań wykorzystano preparaty zawierające fosforyny tj. Phos 60 EU oraz Frutogard ( w Polsce ten preparat występuje pod nazwą Alginure) na odmianie Golden Delicious klon B na podkładce M9. Do zabiegów wykorzystywano 500l cieczy roboczej. Z przeprowadzonych badań wynika iż dodanie preparatu Phos 60EU do Delanu podniosło skuteczność ochrony o 3 proc na liściach oraz o 2,2 proc. na owocach. Podobne wyniki uzyskano z preparatem Frutogard. Skuteczność tych mieszanin okazała się wyższa w stosunku do standardu którym był Delan. Należy dodać iż użyte środki wspomagające ochronę przed parchem są bezpieczne dla środowiska, na roślinach nie wykazały żadnej fitotoksyczności oraz nie stwierdzono żadnych pozostałości.

Fosforyny to substancje które już występują w środkach ochrony roślin np. w preparacie Aliette 80 WG (fosforyn glinu) który w sadownictwie stosowany jest do zwalczania zgnilizny pierścieniowej podstawy pnia drzew owocowych. Inne mniej znane fungicydy to (ProPhyt, Agrifos, Foli-r-fos 400, Fosphite

Związki fosforynowe występują również w nawozach (Phosfik Line, Geros-K, Kalium Plus, Frutoguard, Foliphos) oraz w biostymulatorach które powodują indukcję odporności na choroby, ponadto stymulują wzrost roślin, oraz mogą wpływać na wielkość i jakość plonu.

Również w Polsce, w zwalczaniu paracha jabłoni coraz częściej zalecane jest dodawanie środków zawierających fosforyny do preparatów zapobiegawczych. 


Podobał się artykuł? Podziel się!