PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Fuzariozy łubinu

Fuzariozy łubinu Objawy choroby na łubinie. Fot. W. Denisiuk

Bobowate są narażone na porażenie kilkoma chorobami, jednymi z nich są fuzariozy.Szczególne zagrożenie stwarzają grzyby z rodzaju Fusarium spp. Są one przyczyną występowania fuzaryjnej zgorzeli łubinu i fuzaryjnego więdnięcia łubinu. Fuzaryjna zgorzel łubinu objawia się  gniciem korzeni i placowym zamieraniem roślin. 

W okresie kwitnienia możemy spotkać się z fuzaryjnym więdnięciem łubinu wywoływanym przez tego samego patogena. Na łodygach pojawiają się brunatne podłużne plamy. Przy wysokiej wilgotności powietrza na ich powierzchni pojawia się nalot grzybni wraz z zarodnikami. Przy silnym porażeniu, dochodzi do placowego zamierania roślin. Są one na tyle słabe, że łatwo można je wyciągnąć z gleby.

Fuzaryjne więdnięcie przenosi się z materiałem siewnym, ale patogen może także rozwijać się saprofitycznie w glebie. Choroba może być mylona z szarą plamistością liści łubinu czy zgnilizną twardzikową.

Aktualnie nie ma zarejestrowanych środków chemicznych do zwalczania tych chorób w łubinie. Jedyną ochronę stanowi zaprawa  Vitavax 200 FS, która chroni rośliny w początkowych fazach rozwojowych.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!