PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Gąsienice zwójki pustoszą kłosy

Gąsienice zwójki pustoszą kłosy Gąsienica zwójki; Fot. farmer.pl

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 05-06-2017 15:04

Tagi:

Owady dorosłe zwójki to motyle. Niektóre gatunki zwójek szczególnie dokuczliwe są w uprawach sadowniczych. W cieplejszych rejonach kraju zboża atakowane są przez zwójkę zbożowąDorosłe motyle osiągają rozpiętość skrzydeł do 30 mm, są ubarwione w odcieniach beżu, brązu, szarości, Motyle prowadzą nocny tryb życia, dzień spędzają w kryjówkach. Szkodliwe są gąsienice, które są barwy szarej i można je zaobserwować na kłosach. Wyjadają miękkie ziarniaki w wyniku czego kłosy stają się szczerbate i dadzą niższy plon. Gąsienice mogą tez żerować na liściach.

Obecnie w uprawach rolniczych nie jest zarejestrowany żaden preparatu do walki z tym szkodnikiem. W innych uprawach zwójki zwalczają preparaty na bazie Bacillus thuringiensis Berl, z tym że działają one tylko na młode gąsienice, które są trudne do zaobserwowania (najpierw są na liściach). W momencie, gdy widoczne są efekty ich uszkodzeń w kłosie, gąsienice są starsze i preparat Bacillus thuringiensis Berl nie zadziała. Populację zwójek oraz szkody przez nie powodowane ograniczą insektycydy stosowane przeciwko mszycom i skrzypionkom.

- Ograniczenia w uszkodzeniach powodowane przez zwójki będą widoczne po użyciu preparatów o działaniu gazowym, przykładowo opartych o chloropiryfos, np.: Nurelle D 550 EC, Pyrinex 480 EC. Działając przeciwko mszycom i skrzypionkom pamiętać trzeba, że w wysokich temperaturach nie stosuje się pyretriodów. W takich warunkach sięgać trzeba po preparaty fosforoorganiczne. Populacji zwójek nie zmniejszy insektycyd Teppeki 50 WG, który jest aficydem i działa wyłącznie na mszyce – powiedział w rozmowie z redakcją prof. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!