Gnatarz rzepakowiec, Athalia rosae L. to błonkówka, osobniki dorosłe są z czarną głową, pomarańczowym odwłokiem i czarną podstawą skrzydeł.

Obecnie widoczne są młode osobniki dorosłe gnatarza rzepakowca, które dadzą początek drugiemu pokoleniu szkodnika. Gnatarz rzepakowiec w tej chwili występuje na roślinach gorczycy i innych zielonych krzyżowych. Wysokiemu namnażaniu szkodników sprzyjają ciągłość upraw i łatwy dostęp do roślin żywicielskich.

Po wysiewie rzepaku ozimego gnatarz rzepakowiec przeleci na plantacje z rozwijającymi się młodymi roślinami rzepaku, gdzie samice złożą jaja na spodniej stronie liści.

Na młodych plantacjach larwy szkodnika mogą wyrządzić znaczące straty, początkowo żerują na dolnej stronie liści zeskrobują miękisz, w końcu zjadają większą część liści, a przy ich masowych pojawach mogą prowadzić do gołożerów. Wyrośnięte larwy schodzą do gleby i tam zimują w kokonikach.

W celu zwalczania gnatarza rzepakowca wykorzystać można preparaty z grupy pyretroidów oparte deltametrynę: Decis Mega 50 EW i Delta 50 EW, każdy w ilości 0,15 l/ha. Oprysk wykonuje się jesienią, na młode larwy po stwierdzeniu średnio: 1 larwy na 1 roślinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!