Askochytoza to groźna choroba grochu występująca przez cały okres wegetacji roślin. W tym sezonie pierwsze objawy chorobowe pojawiły się, gdy groch rozpoczął kwitnienie. Na niezabezpieczonych fungicydami plantacjach, rozwój choroby gwałtownie postępował. Sprzyjały temu pojawiające się przelotne silne opady, długo zwilżające tkankę roślinną i powodujące wzrost wilgotności w łanie.
Obecnie nie tylko liście, łodygi, lecz także i strąki są wyraźnie porażone. Na tych częściach roślin można zaobserwować okrągłe, owalne lub mniej regularne plamy, o średnicy 2-10 mm, koloru żółtobrunatnego, brązowego lub czarnofioletowego. Ze strąków choroba przenosić się będzie na nasiona, które stają się źródłem infekcji w sezonie następnym.

Na tym etapie można się jeszcze zdecydować na zabieg chemiczny, ale będzie to zabieg spóźniony i zdecydowanie mniej skuteczny. Orientacyjnym terminem zwalczania tej choroby jest okres od kwitnienia do rozwoju strąków lub pojawienia się pierwszych symptomów chorobowych.

Do zwalczania askochytozy wykorzystuje się najczęściej azoksystrobinę oraz chlorotalonil. Poniżej podajemy listę zarejestrowanych preparatów:

Amistar 250 SC (azoksystrobina),
Amistar Opti 480 SC (chlorotalonil, azoksystrobina),
Arastar 250 SC (azoksystrobina),
Arastar Duo 480 SC (chlorotalonil),
Arastar Twin 480 SC (chlorotalonil, azoksystrobina),
Ascom 250 SC (azoksystrobina),
Dobromir Top 250 SC (azoksystrobina),
Gwarant 500 SC (chlorotalonil),
Mirador 250 SC (azoksystrobina),
Scorpion 325 SC (azoksystrobina, difenokonazol),
Song 250 SC (azoksystrobina),
Starami 250 SC (azoksystrobina),
Strobi 250 SC (azoksystrobina),
Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil).

Podobał się artykuł? Podziel się!